Medgyessy Péter, a miniszterelnöki poszt várományosa, Csehák Judit egészségügyi és szociális miniszter-jelölt, Gál Zoltán és Horn Gyula országgyűlési képviselők: többek között ők azok, akiket az ügynöktörvény miatt az átvilágítóbírák egyszer már lemondásra szólítottak fel. Mivel ennek nem tettek eleget, következményül a törvénynek megfelelően nyilvánosságra hozták érintettségüket.
A törvény szerint a bíráknak ellenőrizniük kell, hogy az ügynöktörvény hatálya alá tartozó, fontos tisztségeket betöltő személyek a köztársaság kikiáltása előtt a BM III/III-as ügyosztályának dolgoztak-e, vagy olyan pozícióban voltak-e, amelyben több titkos szervezet információi alapján kaptak tájékoztatást, vagy az ÁVH, esetleg a nyilaskeresztes párt tagjaként működtek közre az elnyomó rendszer fenntartásában.
A miniszterelnök-jelölt és az egészségügyi tárca várományosa a rendszerváltás előtt miniszterelnök-helyettesként olyan titkos jelentéseket kaptak kézhez, amelyek miatt érintetteknek találták őket az átvilágítóbírák. A régi-új kormánytagok azzal indokolták, hogy nem érzik magukat érintettnek, hogy a jelentéseket soha nem használták fel. Éppen ezért Medgyessy Péter akkori pénzügyminiszteri pozícióját, Horn Gyula pedig akkori miniszterelnöki székét nem adta fel. Ezt követően az átvilágítóbírák az MTI-n és a Magyar Közlönyön keresztül nyilvánosságra hozták vizsgálatuk eredményét.
Az újonnan felálló Országgyűlésből 251 képviselőt már korábbi parlamenti munkájuk miatt átvilágítottak a bírák, akkor szólították fel Medgyessyéket is, az idén ezért már csupán 135 új képviselő előéletét fogják megvizsgálni. Pontosabban, a régiek esetében csak akkor folytatnak le új eljárást, ha időközben valamilyen eddig nem ismert dokumentum kerül az átvilágítóbírák kezébe - mondta [origo]-nak Várhegyi Éva, az átvilágítóbírák helyettes soros elnöke.
Ennek ellenére számítani lehet arra, hogy az átvilágítóbírák ismét elküldik titkos határozatukat az érintett majdani kormánytagoknak és képviselőknek, s amennyiben nem tesznek eleget a felszólításnak, hogy hagyják el pozíciójukat, újból nyilvánosságra hozzák az érintettség tényét.
Egyelőre azonban a bírák még nem kapták meg az új összetételű Országgyűlésről a listát, és az új kormány sem alakult még meg - mondta az átvilágítóbírák helyettes soros elnöke -, a törvény szerint ugyanis csak a hivatalba lépést követően vizsgálódhatnak. Emiatt idő előttinek minősítette Tarr György egykori átvilágítóbíró hétfői levelét a helyettes elnökasszony, amelyben Medgyessy Péter újbóli szerepvállalása miatt Tarr jogi, morális és politikai fenntartásait hangoztatta. Erre reagálva Gál J. Zoltán, Medgyessy helyettes kabinetfőnöke azt nyilatkozta, hogy a választók ennek ismeretében voksoltak a szocialistákra és miniszterelnök-jelöltjükre.
A törvény életbe lépését követően egészen 1998-ig nyolc alkalommal derült ki egyes politikusokról, hogy érintettek a törvény szerint, az 1998-2002-es kormányzati ciklusban azonban egyetlen esetben sem történt ilyesmi, ami Várhegyi Éva szerint két dolgot jelent: vagy nem találtak senkit, vagy a titkos határozat után a politikusok szépen, csendben visszaléptek - mondta. Akiről kiderült, hogy érintettek: Keresztes Sándor volt KDNP-s képviselő, Vankó Magdolna, Csehák Judit, Gál Zoltán (az Országgyűlés akkori elnöke), Horn Gyula MSZP-s képviselők, Medgyessy Péter miniszterként kapott felszólítást, továbbá Nyers Rezső és Szűrös Mátyás, szintén szocialista politikusok.
A napokban elkezdődő vizsgálatok eredménye őszre várható, a bíráknak ugyanis előbb be kell kérniük az iratokat a Történeti Hivataltól, a Belügyminisztériumtól, a Honvédelmi Minisztériumtól és a titkosszolgálatoktól.
Korábban: