Szeptemberre várható ítélet abban a büntetőügyben, amely egy 1995-ben meghiúsult bankhitelfelvétel kapcsán felvett vállalkozói díjjal kapcsolatos, és amelyben Turgyán Tamás harmadrendű vádlott. Védője azt mondta: felmentik ügyfelét, hiszen a csalás törvényi tényállása nem áll meg esetében.
Turgyán Tamás 1995-ben közvetítőként dolgozott egy bankhitel felvételében közreműködő vállalkozónak. A hitelt egy ügyfelük a Kereskedelmi és Hitel Banknál akarta felvenni, az a vállalkozó pedig, aki a hitelt intézte, és akinek Turgyán is dolgozott, a pénzintézet osztályvezetője volt.
A vita abból kerekedett, hogy nem volt megfelelő az a hitelfedezet, amelyet a hitel igénylője felkínált, így a bank elutasította a kérelmet. A hitel igénylője ezért visszakövetelte a szerződésben rögzített és már kifizetett másfél millió forintos közvetítői munkadíjat. Ennek jelentős részét állítólag vissza is kapta, azonban az erről szóló bizonylat nincsen meg.
Az ügy éppen 2000-ben került bíróság elé, amikortól Turgyán Tamás - akit csalás bűncselekményével vádolnak - az Autópálya-építő Konzorcium szóvivője lett. Ez etikai kérdéseket vet fel, hiszen a sztrádaprogram közpénzekből készül egy olyan konstrukcióban, amelyre a parlamentnek nincs rálátása.
Turgyán szerint semmilyen etikai kérdést nem vet fel az ügy, mert a konzorcium magánkézben van, a Vegyépszer vezérigazgatója pedig éppen tőle tudott az esetről. Ennek ellenére adta össze a konzorcium három tagja, a Ganz- Vegyépszer-Betonút a szóvivői vállalkozói díját. Egyébként már aláírtam a konzorciummal a vállalkozói szerződésem felbontását - közölte Turgyán, aki a hónap végén távozik szóvivői posztjáról.