Az ügyészség Magyar Ildikót tartja a bűncselekmény értelmi szerzőjének és esetében letöltendő börtönbüntetést indítványoz. Magyar korábban két évet előzetes letartóztatásban töltött, jelenleg pedig házi őrizetben van. Vádlott-társainak felfüggesztett börtönbüntetést javasol az ügyészség. A vádban szereplő bűncselekmények kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetők.
Az eljárás során mind a négy vádlott tagadta bűnösségét. Az ügyész a hétfői perbeszédben azt mondta: a vádlotti tagadások megalapozatlanok. Az ügyészség szerint a vádlottak által a kilencvenes évek első felében létrehozott két kft., illetve egy alapítvány valós gazdasági tevékenységet ugyan nem végzett, ám mégis a legkülönbözőbb féle hamisított okiratok, így például fiktív számlák, valótlan teljesítési igazolások, kölcsönszerződések segítségével megtévesztették az adóhatóságot és több mint félmilliárd forint áfát igényeltek vissza 1995 és 1998 között.
A vádlottak Nagykovácsiban kívántak felépíteni egy lovardát, illetve vendégházat a jogosulatlanul visszaigényelt áfából. Az ügyész szakértői véleményre támaszkodva kijelentette: az elkészült ingatlan forgalmi értéke el sem éri azt az összeget, amit az ingatlan-beruházással összefüggő fiktív számlák kapcsán visszaigényeltek a vádlottak az adóhatóságtól. Elfogadhatatlan a vádlottak azon védekezése, hogy mindent Magyar Ildikó csinált, illetve Magyar Ildikó azon előadása, hogy őt megtévesztette két személy, akikre rábízta az ügyletek lebonyolítását.
Az eljárás során a Magyar Ildikó által említett személyek egyike elő sem került, a másikról pedig az derült ki, hogy egy főként büntetőügyekkel foglalkozó ügyvédről van szó, aki időközben elhunyt. A vádlottak által alapított cégek ügyfelei nem is találkoztak a két titokzatos személlyel, akik állítólag az ügyeket intézték.
Az ügyész hétfői vádbeszédében részletes tanúvallomássokkal, illetve írásszakértői véleménnyel alátámasztva sorolta, hogy a vádlottak miként hamisítottak, illetve használtak fel építési engedélyeket, kölcsönszerződéseket, számlákat. A vádlottak által készített valótlan tartalmú okiratok többek között azt tartalmazták, hogy cégeik több nagy banktól, illetve ismert személyektől kaptak összességében több száz millió forintos nagyságrendű kölcsönt. A fiktív számlák szerint a nagykovácsi beruházás során több mint 2,2 milliárd forintot fizettek a munkákért egy nagy országos építőcégnek, ezután pedig természetesen jött az áfa-visszaigénylés.
A büntetőper egy hét múlva a védőbeszédekkel folytatódik.
Korábban: