Hétfő éjszaka végezték el az utolsó tíz kutatórobbantást a Magyar Állami Eötvös Loránd Geofizikai Intézet (ELGI) munkatársai a Nyírségben. Az intézet vezetőjét is meglepte, hogy a környék lakói a hét végi kísérletek során morajlást és földrengést észleltek, s volt, ahol megmozdultak a tányérok a szekrényekben.
"Két évvel ezelőtt ugyanezen a területen végeztünk méréseket ráadásul nagyobb töltetekkel, s akkor senki nem észlelt rengéseket" - mondta el a Magyar Hírlapnak Bodoky Tamás, az ELGI igazgatója.
Az intézet egy nemzetközi kutatás részeként a föld felső 100 kilométeres rétegét, a litoszférát vizsgálja. A mérésekhez 80-100 méter mélyre robbanótölteteket helyeznek el, s a kisebb detonációk által keltett rengésekről gyűjtenek adatokat.
Arra a kérdésre, mi okozhatta, hogy a környékbeliek mégis érezték a detonációkat, Bodoky Tamás úgy válaszolt: elképzelhető, hogy a kánikulai éjszakán sokan nem tudtak aludni, s felfigyeltek a morajlásra. Az ELGI igazgatója hangsúlyozta: a kísérletek előtt minden esetben tájékoztatták az érintett települések polgármestereit.
A lap információi szerint Nyíregyháza és Aranyosapáti önkormányzata kapott értesítést, Kisvárdán és Pátrohán viszont nem tudtak a robbantásokról. Előbbi települések viszont arról kaptak tájékoztatást: a kísérletek során nem érzékelnek hatást. Pátrohán megerősítették: másfél órás áramkimaradást okoztak a rengések.