Mától már a buldózereké a főszerep a Citadellán, a Kulturális Örökség Hivatala csütörtökön dönt a terasz elbontásának idejéről, a költségeket pedig az engedély nélkül építkező kft. vezetőjére, Veress Istvánra terhelik.
A jelképpé vált Fenyő-villa mellett sorolhatnánk azokat a példákat, ahol szintén tájvédelmi vagy védett területen építési engedély nélkül építkeztek, majd évekkel ezelőtt a hatóságok bontási határozatot hoztak, de a mai napig ott állnak.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatója elmondta, hiába rendelték el a Citadellán létesített terasz bontását elsőnek, mivel a Park szakhatóság, csak a Kincstári Vagyon Igazgatóságnak (KVI) és a Kulturális Örökség Hivatalának van erre jogosítványa.
Vass János szerint, hiába húzódik az ügy, le kell bontani és vissza kell állítani az eredeti állapotot, vagy úgy járnak, mint például a Fenyő-villa esetén, hogy évek óta megvan a másodfokú bontási határozat, a villa azonban áll.
A helyi önkormányzatok jegyzői számos esetben felülbírálják ezeket az engedély nélküli építkezéseket, mint a Citadella-terasz esetében, és ha törvénytelen az építkezés, akkor is meghagyják, sőt birtokvédelem alá is helyezik. A Citadellánál elsőként a Nemzeti Park hozta meg a határozatot, sőt négy esetben rendőri segítséggel el is vezették az ott dolgozó munkásokat. Hiába, mert védett növény és állat nem sérült, innentől pedig már a KVI-nek és a Kulturális Örökségnek kellett volna keményebb eszközökkel fellépni, és a terasz már nem állna ott - fogalmazott az igazgató.
Az idő azonban a tilosban építkezőknek dolgozik. Ha holnap egy minaretet építene valaki a Hősök terén, botrány ide vagy oda, az is megmaradhatna, ha a kerület vagy a főváros jegyzője ellenérdekelt az ügyben, és mint a Citadellánál is, birtokvédelem alá vonja azt.