Miközben az MTV szeptember közepéig feléli az idei évre jutó költségvetési pénzeit, nézettsége pedig a mérések szerint szinte egyáltalán nem emelkedett az elmúlt időben, a politikai pártok arról vitáznak, hogy jogszerű-e Ragáts Imre ideiglenes, az új elnöki pályázat elbírálásáig (szeptember 30-ig) szóló ügyvezető elnöki kinevezése.
A Fidesz politikusai szerint az alelnök kinevezésével és az MTV-nél zajló elbocsátásokkal durván sérül a közszolgálatiság és a szólásszabadság. A kormánypártok szerint viszont a korábbi törvénysértő gyakorlat következménye a most kialakult helyzet.
Bár a pártok egyetértenek abban, hogy az MTV-t az elfogulatlan tájékoztatásnak és a közszolgálatiságnak kell szentelni, az intézmény gazdasági talpraállítására és függetlenségének megteremtésére eddig nem hozták nyilvánosságra terveiket. Arra sincs egyelőre válasz, hogyan valósulhat meg a köztévé függetlensége, ha az intézmény pénzügyi túlélése a parlament által megszavazott egyszeri segélycsomagoktól és az adósság elengedésektől függ.
Wighardt Mara, az MTV Felügyelő Bizottságának elnöke az [origo]-nak kijelentette: "aki előre tudja, hogy két és fél hónapig lesz a tévé elnöke, az ne készítsen hosszabb kihatású gazdasági intézkedéseket, hanem koncentráljon a tévé üzemeltetésére". Az FB elnöke arról semmit nem volt hajlandó elárulni, hogy milyen kiadásokra céloz.
Wighardt szerint azért is kifogásolható bármilyen hosszú kihatású gazdasági terv, amit Ragáts készít, mert megbízása vitatható. Az alelnök megbízásával kapcsolatban az FB múlt csütörtökön sürgős állásfoglalást kért a Fővárosi Főügyészségtől.
Wighardt ugyanakkor megerősítette azt a korábban felröppent hírt, hogy az MTV működéséhez szükséges pénzügyi források szűkösek. "Körülbelül szeptember közepéig van anyagi forrása az MTV-nek a működéshez, de nem hiszem, hogy elsötétülne a képernyő, mert közszolgálati tévére szükség van."
Az [origo]-nak korábban Újhelyi István, az MSZP és Szalai Annamária, a Fidesz médiapolitikusa is elképzelhetőnek nevezte, hogy újabb pénzügyi segélycsomagokkal támogassa a parlament a köztévét. Ugyanakkor mindkét politikus azt mondta: a cél az, hogy az MTV a saját lábára álljon, ne legyen szüksége a politikusok által megszavazott segélyekre.
Az SZDSZ Ragáts helyett Mendreczky Károly egyik utolsó gazdasági intézkedédését vizsgálná. Mendreczky röviddel a választások után a köztévé 15 munkatársának szerződését módosította, és az új megállapodások a korábbinál jóval magasabb végkielégítést írtak elő távozásuk esetére.
Pető Iván, a párt elnökségének tagja pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette: a volt elnök ezzel az intézkedésével több tízmillió forintos kárt okozott a Magyar Televíziónak. Szerinte miközben Mendreczky listázta az MTV előző kormányt szolgáló főbb politikai munkatársait, durván rombolta a közszolgálati ethosz kialakulásának esélyeit. Pető szerint indokolt lehet, hogy Szabó László Zsolt után az őt követő Mendreczky Károly tevékenységére is terjesszék ki a köztévé ügyeiben indított nyomozást.