Csehországban 200 000 ember hagyta el otthonát az ár miatt

Vágólapra másolva!
Prágában a Moldva folyó áradása miatt elrendelték a belvárosi lakosság kitelepítését is. A folyó újabb városrészeket öntött el, pedig a tetőzése még csak délutánra várható. A mentési munkákban 15 ezer ember vesz részt. Dél- és Nyugat-Csehországban már megállt a vízszint növekedése, a Prágától észak-nyugatra fekvő vidékeken viszont tovább romlik a helyzet. Szlovákiában a Pozsony feletti Dévényben a Duna áradása miatt már nincs áramszolgáltatás, és várhatóan kiköltöztetik a lakosságot.
Vágólapra másolva!

Csehországban továbbra is nagyon súlyos az árvízhelyzet. Prágában a Moldva vízszintje folyamatosan nő, ezért kora reggel a válságstáb elrendelte a belvárosi lakosság kitelepítését is.

Árvíz Európában - az [origo] cikkgyűjteménye/itthon/20020813arviz.html

Igor Nemec polgármester szerint az Óváros, Josefov, valamint Holesovice városrészeket fogja érinteni az új árhullám, ezért a lakosságnak el kell hagynia a veszélyeztetett területet. A Moldva az éjjeli órákban újabb folyó menti városrészeket öntött el, megteltek a csatornák, illetve már rajtuk keresztül is áramlik a víz a belvárosba. A veszélyeztetett városrészekben nincs víz, s a belvárosban a metró sem közlekedik. Komoly fennakadások vannak a villamos és az autóbusz közlekedésben, amely az egész városban továbbra is ingyenes. A moldvai hidak többsége továbbra is zárva van. A hivatalok felszólították az embereket, hogy akik az elöntött részeken dolgoznak, ne menjenek munkába. Vízügyi szakemberek szerint várható, hogy a Moldva vízszintje csak a délutáni órákban fog tetőzni.

Stanislav Gross belügyminiszter bejelentette, hogy a tárca adatai szerint eddig mintegy 200 ezer embernek kellett elhagynia otthonát. A mentési munkálatokban mintegy 15 ezer ember vesz részt - 4000 rendőr, 2000 hivatásos tűzoltó, 2000 katona, 7000 önkéntes mentő és természetesen a lakossági önkéntesek ezrei. Eltérően a korábbi nyilatkozatoktól Gross most már azt mondta, hogy Csehország szívesen venné a külföldi műszaki segítséget. "Elsősorban szárítóberendezésekre és különféle szivattyúkra lenne szükségünk" - mondta a miniszter.

Dél- és Nyugat-Csehországban viszont már megállt a vízszint növekedése, de a Ceské Budejovice, Cesky Krumlov, Strakonice, Pilzen, Písek és néhány más város illetve falu továbbra is víz alatt van, s a települések jelentős részén nincs villany és gáz. Tábor környékéről újabb, mintegy 3000 embert kell kitelepíteni a veszélyeztetett falvakból.

Prágától észak-nyugatra fekvő vidékeken viszont tovább romlik a helyzet. Víz alatt van Kralupy, Teplice és Ústí nad Labem is. Több faluban szintén kitelepítéseket rendeltek el.

Szlovákiában is evakuálnak a Duna miatt

Szerdán reggel hat órakor a Pozsony fölött fekvő Dévénynél - ahol a Duna a Morava folyóval találkozva Szlovákia területére lép - elrendelték a harmadfokú árvízi készültséget, mert a vízállás elérte a 840 centimétert. A szlovák közszolgálati rádió szerda reggeli közlése szerint Dévényben már nincs áramszolgáltatás, a lakosságot várhatóan kiköltöztetik.

A rádió kora reggeli hírműsorában elhangzottak szerint Szlovákia a bősi erőműnek köszönhetően uralni tudja az árhullámot. Ján Blahuta, a bősi erőmű igazgatója a rádiónak nyilatkozva sajnálkozását fejezte ki, amiért Magyarországon nem épült meg az alsó duzzasztómű. Mint mondta, "az igen sokat segítene, hiszen a Duna Nagymarosig szabályozható lenne és ez szavatolni tudná Budapest védettségét." Blahuta szerint az alsó duzzasztó nélkül a magyar fővárosnak most problémái lesznek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!