Kedden nyilvános lesz az ügynöklista

Vágólapra másolva!
Tóth Károly szocialista képviselő kedden nyilvánosságra hozza a Mécs-bizottság által érintettnek talált kormánytagok és államtitkárok listáját. Akik felhatalmazást adtak ehhez, azokról azt is, hogy mikor milyen feladatot láttak el, akik nem járultak hozzá, azoknak csak a nevük lesznek benne az anyagban - mondta el az [origo]-nak. Mécs szerint a parlamentnek kellene nyilvánosságra hozni a listát.
Vágólapra másolva!

Mécs Imre a jövő hét keddre összehívta a rendszerváltás utáni kormányok tagjainak és államtitkárainak titkosszolgálati múltját vizsgáló bizottság ülését. Tóth Károly, a bizottság MSZP-s tagjai az [origo]-nak elmondta, hogy az ülésre újabb munkaanyagot készít, amelyet megkaphatnak az újságírók is.

Az anyag tartalmazni fogja, hogy a vizsgált 184 politikus (volt és jelenlegi kormánytag vagy államtitkár) közül ki járult hozzá adatai megjelentetéséhez, illetve ki közölt valótlan információt. Ez utóbbiból kettő van. Azokról, akik megadták a hozzájárulást, nyilvánosságra kerül, hogy mikor, milyen feladatot láttak el a titkosszolgálatok megbízásából a rendszerváltás előtt.

Akik nem járultak hozzá adataik nyilvánosságához, azokkal kapcsolatban Tóth Károly szerint a "Medgyessy-módszert" alkalmazzák majd. Ez a képviselő szerint azt jelenti, hogy csak a nevük jelenik meg. Tóth szerint ugyanis ha az adatvédelmi biztos törvényesnek találta a miniszterelnök múltját vizsgáló bizottság munkáját, mert a kormányfő beleegyezett adatai nyilvánoságra hozatalába, akkor ennek analógiájára meg kell jelentetni az érintettek neveit, hogy ők is megadhassák a hozzájárulást. Medgyessy is azután járult hozzá ehhez, hogy nyilvánosságra került egykori titkosszolgálati kapcsolata.

Mécs Imre szabad demokrata bizottsági elnök az MTI-nek nyilatkozva úgy fogalmazott: még nem fejeződött be a bizottság munkája, az érintettek nevének nyilvánosságra hozatalával pedig célszerű megvárni az Országgyűlés őszi ülésszakának kezdetét. A vizsgálóbizottságot vezető politikus elképzelése szerint a parlament hozná nyilvánosságra az érintett kormánytagok és államtitkárok nevét, illetve azt is, hogy "milyen tevékenység van a nevek mögött". Mécs Imre bízik abban, hogy az ellenzéki képviselők visszatérnek a bizottságba, így annak lesz jelentése, ellenkező esetben csak jelentéstervezetet készíthetnek.

Azzal, hogy az iratok elvesztették szigorúan titkos minősítésük, nem változtat a bizottság működésének jogellenességén, és ezzel együtt sem lehet nyilvánosságra hozni adatokat - véli Répássy Róbert, a bizottság fideszes tagja, aki utalt arra, hogy az adatvédelmi ombudsman ajánlásában számos alkotmányos problémára hívta fel a figyelmet, és ezzel a lépéssel csak az egyiket oldották meg. Az ombudsmani ajánlás ismeretében az ellenzék nem szavazta volna meg a vizsgálóbizottság felállítását - mondta a politikus, aki hozzátette, hogy a Fidesz nem perli be Tóth Károlyt, ha nyilvánosságra hozza az ügynöklistát, ám az érintettek megtehetik ezt.

A jövő héten kedden tehát mindenki megtudhatja, hogy a Mécs-bizottság kiket talált érintettnek, mely kormánytagok és államtitkárok dolgoztak az egykori állambiztonsági szolgálatoknak. Eddig Boros Imre és Járai Zsigmond beszélt nyilvánosan együttműködéséről, de egyikük sem tartotta vállalhatatlannak szerepét. Akárcsak Medgyessy Péter, aki szintén szakmai feladatnak nevezte együttműködését a kémelhárítással.

Az események felgyorsulását az okozta, hogy Mécs Imre kérésére a titkosszolgálatokat irányító miniszter, Kiss Elemér feloldotta az érintettnek talált politikusokra vonatkozó információk titkos minősítését. Várhatóan hasonló lépésre készül a honvédelmi miniszter is, aki a katonai titkosszolgálatok irányítója. Ez azért fontos, mert két érintett a katonai titkosszolgálatokkal állt kapcsolatban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!