Nem megalapozott a Magyar Fejlesztési Bank első öthavi gazdálkodásáról készített mérleg. A bank vezetői ugyanis 21,14 milliárd forinttal kevesebb veszteséget jelentett be a ténylegesnél. A pénzintézet gazdálkodásának ellenőrzését végző KPMG könyvvizsgáló cég szerint a valós deficit összesen 26 milliárd - írja a Népszabadság. Ezek után a bank jelenlegi vezetői feljelentést fontolgatnak az ügyben.
A könyvvizsgálók megállapítják, hogy az MFB előző vezetősége a könyvekben a ténylegesnél kisebbnek tüntette fel az év első felében - többnyire az előző kormány felhatalmazásával - folyósított hitelek és befektetések kockázatát és az ebből várható veszteségeket.
Az agrárhitelek több mint felét minősítette rossznak a könyvvizsgáló cég: az akkori 11,8 milliárdos állományból 6,6 milliárd forintnyit. Csaknem ötmilliárdos többletveszteség elszámolására tettek javaslatot a szakértők a bank új befektetései, több mint tízmilliárdot a végrehajtott tőkeemelései alapján.
Emellett a KPMG szakértői megállapítják azt is, hogy a bank rendkívül nagy összegű kockázatot vállalt a 12 állami gazdasággal szemben is: összesen csaknem 31 milliárd forint a kinnlevősége, miközben a társaságok összes saját tőkéje a 23 milliárdot sem érte el a múlt év végén.
A KPMG jelentése szerint az MFB előző vezetői könyvvizsgáló jóváhagyása nélkül, a kockázatértékelés szabályait figyelmen kívül hagyva folyósították a hiteleket a családi gazdaságoknak. A bank korábbi igazgatósága sorozatosan felmentést adott a pénzintézet belső szabályzatának betartása alól szinte minden jelentős hitelügyletben. Így a kölcsönök folyósításához sokszor nem kérte az elvárt fedezetet, és a futamidőre szóló korlátozásokat sem tartotta be - tudta meg a napilap.