Nemzeti stratégiával az erőszak ellen

Vágólapra másolva!
A civil szervezetek változtatást sürgetnek annak érdekében, hogy visszaszorítsák a családon belüli erőszakot. A változást leginkább azonban nem a törvénymódosítástól várják, hanem az érintett családokkal kapcsolatban állók képzésétől.
Vágólapra másolva!

Morvai Katalin büntetőjogász pénteken találkozott Kuncze Gáborral, az SZDSZ elnökével. A megbeszélésen Morvai a civil szervezetek elképzeléseit ismertette arról, hogyan lehetne szerintük visszaszorítani a családon belüli erőszak mértékét.

A megbeszélés után Morvai elmondta: a családon belüli erőszak esetében a legnagyobb a látencia, vagyis a bántalmazások egy részére sosem derül fény. Ez a bűncselekmény azonban nyilvánvalóan tömegjelenség Magyarországon - mondta. A bántalmazottak nagy része nő vagy gyerek, ám sok esetben idős emberek a sértettek nemtől függetlenül. Szinte minden esetben folyamatos és rendszeres bántalmazásról van szó.

Az adatok szerint hetente legalább egy nő és havonta egy gyerek meghal a rendszeres erőszak következtében. Sok esetben azonban nem születik bírósági végzés, akár azért sem, mert végül az elkövető öngyilkos lesz. "A közelmúlt eseméyei is rávilágítanak arra, hogy ideje végre tenni valamit" - mondta Morvai.

A jogász szerint a törvénymódosítás egyik legfontosabb célja a távoltartó rendelkezés bevezetése a magyar jogba. Emellett azonban a legfontosabb a szakemberek tömeges kiképzése. Elsősorban a rendőröket, a pedagógusokat és a gyermekvédelmi szolgálatok munkatársait kell kiképezni a szervezetek szerint, vagyis azokat, akik kapcsolatba kerülhetnek a bántalmazott nőkkel és gyerekekkel. Elsősorban az a cél, hogy időben felismerjék az erőszak jeleit, és értesítsék a hatóságokat. A rendőröket pedig arra kell megtanítani, hogy az erőszakról szóló bejelentésekhez kiszálljanak, és felvegyék a jegyzőkönyvet. "Világos üzenet kell arról, hogy nem tolerálható az erőszak" - közölte Morvai, aki szerint a családon belüli erőszakot legtöbbször azért követik el, mert jelenleg nem sokszor büntetik meg az elkövetőt. "Sokan a munkahelyükön rendes emberek, ezért el sem hiszik róla, hogy otthon terrorizálják a családjukat" - ismertette a szakember.

Morvai szerint itt az ideje, hogy a politikusok is állást foglaljanak ebben a kérdésben. Úgy látja: a múlt heti parlamenti felszólalások a pártok konszenzuskészségét tükrözik. Egyelőre azonban csak az SZDSZ kereste meg őket.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke elmondta: miután a jelenlegi jogszabályi védelem láthatóan nem elég, nemzeti stratégia kidolgozására van szükség. A párt ezért határozati javaslatban kezdeményezi, hogy vizsgálják felül a jelenlegi joganyagot, és ahol kell, ott hajtsák végre a szükséges módosításokat. Emellett szervezzék meg a szakemberek képzését. Az SZDSZ elképzelései szerint a kormánynak rendszeresen be kellene számolnia az Országgyűlés előtt a változásokról.

Közben az elmúlt napokban nyilvánosságra került újabb gyermekbántalmazások hatására a kormány úgy döntött: kezdeményezni fogja, hogy a kevésbé súlyos bántalmazásos esetekről is értesítsék az egészségügyi dolgozók a gyermekvédelmi rendszert - közölte Gál J. Zoltán kormányszóvivő a kabinet pénteki ülése után tartott tájékoztatón. A módosítás értelmében az egészségügyi dolgozók az első ellátáshoz kapcsolódóan kötelesek lesznek jelezni a gyermekvédelmi rendszernek, ha elhanyagolt, vagy bántalmazott gyermeket látnak el. "Így a gyermekvédelmi szakemberek a szükséges segítő intézkedéseket időben meg tudják tenni" - tette hozzá a kormányszóvivő.

Kapcsándi Dóra

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!