Nyugat-Dunántúl

Vágólapra másolva!
Ebbe a régióba Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megye tartozik. A Nyugat-Dunántúl a legfejlettebb vidéki térség, több területen pedig még a fővárost magába foglaló közép-magyarországi régiót is megelőzi. Az egész országban itt a legmagasabb a születéskor várható élettartam. Ebben az országrészben a legfejletebb az úthálózat és az infrastruktúra is kiemelkedően jó. A nyugat-dunántúli térségben a legmagasabb a foglalkoztatottság és a legalacsonyabb a munkanélküliség.
Vágólapra másolva!

A nyugat-dunántúli régió területe 11 200 négyzetkilométer. Lakossága mindössze 984 200 fő (ez a második legkevesebb az országban), népsűrűsége pedig 88 ember négyzetkilométerenként.

Népességi statisztikák

A Nyugat-Dunántúlon a legalacsonyabb az 1000 lakosra jutó élveszületések aránya, mindössze 8,6 ezrelék (az országos átlag 9,7). Ehhez képest a halálozási arány magas (13,1, az országos érték pedig 13,5 ezrelék), ezért a régióban nagy a népességfogyás üteme. A születéskor várható élettartam 72,2 év, ami az egész orszgban a legmagasabb (az átlag 71,6).

Gazdasági statisztikák

A nyugat-dunántúli térség gazdaságilag is erős. Az egy főre jutó GDP az országos átlag 113,9 százaléka, amivel a térség a második az országban. Hasonlóan magas, az országos középérték 100,3 százaléka az egy főre jutó bruttó jövedelem is. A vidéki régiók közül ide irányul a legnagyobb arányú külföldi tőkefektetés. Az összes külföldi beruházás átlagának 79,4 százaléka kerül elköltésre ebben a térségben.

Infrastruktúra, közművek és egészségügy

A régió közlekedési úthálózata fejlett. Bár a hazai autópálya-hálózatnak csak az egyhetede, 72 kilométer esik ebbe a térségbe, a nyugat-dunántúli terület közlekedési útjainak teljes hossza 4834 kilométer, ami a régió kis területe ellenére a harmadik legnagyobb úthálózatot jelenti. Ráadásul itt a legnagyobb, 43,1 százalék az országos közutak aránya (az átlag 32,6).

Az infrastruktúra is jól fejlett a Nyugat-Dunántúlon. A vezetékes vízellátásba bekapcsolt háztartások aránya 96 százalék, ami a legmagasabb az országban (az átlag 92). A szennyvíz-csatornahálózat Közép-Magyarország után itt a legkiterjedtebb. A lakások 56,4 százaléka van a szennyvízelvezető rendszerhez csatlakoztatva (az országos érték 51 százalék). A vezetékes gázellátás átlagos, a lakások 70,6 százalékára terjed ki (országosan ez a szám 71,3).

Az egészségügyi ellátás helyzete kielégítő. Egy háziorvosra 1912 lakos jut, ami kevesebb, mint az országos átlag (1943). A 10 000 lakosra jutó kórházi ágyak száma (85,3) a második legmagasabb az országban (az átlag 83,2). Némileg rosszabb a helyzet az orvosellátottság tekintetében, 10 000 lakosra ugyanis mindössze 31,1 orvos jut, ami elmarad az országos értéktől (36,2).

Foglalkoztatottság

A foglalkoztatottsági helyzet itt a legjobb az országban, bár a foglalkoztatás szerkezete kedvezőtlen. A Nyugat-Dunántúlon a legmagasabb, 63,3 százalék a foglalkoztatottsági ráta, ami meghaladja az országos értéket (56,6) és az EU-átlagot is megközelíti (64). Ugyanakkor itt a legalacsonyabb, 4,2 százalék a munkanélküliség (ez országosan 5,7, az EU-ban pedig 8,2). Az aktív népesség foglalkoztatottsági összetétele viszont kevésbé kedvező. Bár a mezőgazdaságból élők aránya alacsony, mindössze 5,4 százalék (az országos 6,2, az EU-átlag pedig 4,4), az országban itt a második legmagasabb az ipari dolgozók aránya. Ez a szám 41,9, ami nem csak az EU (26,9), de az országos (34,2) értéknél is nagyobb. Ráadásul alacsony, mindössze 52,7 százalék a szolgáltatásból élők aránya is (ez országosan 59,6, az EU-ban pedig 68,8).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!