A Miniszterelnöki Hivatal közpénzügyi államtitkárságának egy névtelenséget kérő munkatársa azt állítja: egy jelenleg fideszes képviselő közel kétszázmillió forintot kapott az egykori Informatikai Kormánybiztosságtól jogi tanácsadásért. Papcsák Ferenc egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei választókerületből jutott a parlamentbe a 2002-es választásokon, ahol a gazdasági bizottság tagja. Amikor a nagy értékű megbízatáshoz hozzájutott, még nem volt parlamenti képviselő.
Az ügyben a volt kormánybiztost, Sík Zoltánt hűtlen kezeléssel gyanúsítja az Országos Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága, mert több százmillió forint kifizetését hagyta jóvá különböző ügyvédi irodáknak jogszabálytervezet-készítés és jogi tanácsadás címen. Az ügyvédek által készített munkákat azonban a nyomozók nem találták.
Jogszabálytervezetek előkészítésére több ügyvédi irodát kért fel az informatikai kormánybiztos, mindegyikkel külön-külön keretszerződést kötöttek - állítja a MeH munkatársa. Sík Zoltánék előbb 200 millió forint értékben kötötték ezeket 2001 augusztusában, majd ezt idén márciusban 550 millió forintra emelték. A Miniszterelnöki Hivatal gyanúja szerint visszadátumozták a módosítást a választási vereséget követően. Korábban azt írtuk, hogy összesen egy keretszerződést kötöttek az ügyvédi irodákkal. A MeH munkatársa később azonban azt mondta: mindegyik ügyvéddel külön-külön keretszerződést kötöttek. Az Ormós Ügyvédi Iroda és a Novák és Társa Iroda például havonta 30-30 millió forintot számláztak munkájukért, egyenként több mint 200-200 millió forinthoz jutva összesen.
A Miniszterelnöki Hivatal névtelenséget kérő munkatársára hivatkozva korábban azt írtuk, hogy Papcsák Ferenc az Ormós Ügyvédi Irodától kapta a pénzét, később azonban kiderült, hogy Papcsákot is közvetlenül az Informatikai Kormánybiztosság bízta meg a munkával, amiért - a MeH szerint - közel 200 millió forintot fizettek. Azt, hogy pontosan milyen munkát végzett cserébe, nem lehet tudni.
A MeH munkatársa tehát azt állítja, hogy az Informatikai Kormánybiztosság mintegy egymilliárd forintot költött ügyvédekre: az említetteken kívül még egy ügyvéd és egy iroda kapott kétszáz millió forintot.
Papcsák Ferenc azt mondja: nem igaz az [origo] azon állítása, hogy ő 200 millió forintot kapott a MeH-től. Azt viszont elismeri, hogy ügyvédi irodája összesen 240 millió forintot számlázott ki a Miniszterelnöki Hivatalnak. Papcsák azt állítja, hogy ebből személyesen neki 20 millió forint jövedelme volt. A munkát, amely elsősorban jogszabály-előkészítésből állt, nem egyedül, hanem munkatársaival együtt végezte el. Több mint 10 rendelet kidolgozásában vettek részt, emellett jogi szaktanácsadást végeztek, ezeket mind óradíjban számolták el - mondta a politikus. A rendőrség egyszer Papcsákot ebben az ügyben már tanúként meghallgatta. A képviselő az [origo]-nak elmondta: kérni fogja, hogy oldják fel az ügyvédi titoktartás kötelezettsége alól, és ezután minden részletről beszámol majd a nyilvánosság előtt.
Cikkünk nyomán Papcsák Ferenc sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondta, hogy hét éve alakult meg önálló ügyvédi irodája, mely gazdasági ügyekkel fogalkozik. Büszke arra, hogy részt vehetett az Informatikai Kormánybiztosság (IKB) megbízásából a hírközlési törvényhez kapcsolatos rendeletek előkészítésében és ezzel együtt a telekommunikációs piac liberalizációjában. Az IKB részére az általános ügyvédi óradíjnál alacsonyabb óradíjért dolgoztak munkatársai, mindössze 5 ezer forint volt a hasznuk óránként - állította a politikus, aki példaként említette, hogy egy lakás adásvételi szerződés elkészítésénél órák alatt százezres nagyságrendhez juthatnak hozzá. Papcsák azt állítja, hogy a munkában 60-an működtek közre és ezt igazolni is tudja. Ugyancsak határozottan állítja, hogy az elkészült munkát több folyóméternyi irattal tudja igazolni.
Az [origo] kérdésére, hogy nem tartja-e összeférhetetlennek, hogy a Fidesz színeiben indult a választásokon, miközben a párt által vezetett kormánytól kapott jelentős megbízásokat, Papcsák határozott nemmel felelt. Elmondta, hogy a megbízás kezdete előtt, 2000 decemberében lemondott megyei közgyűlési tagságáról és úgy időzítették, hogy véget érjen a megbizatása a hivatalos jelöltségéig.
A gazdasági joggal foglalkozó ügyvéd tavasszal még tagja volt az ÁPV Rt. igazgatóságának. Az előző ciklusban a Szabolcs-Szatmár megyei közgyűlés gazdasági és vagyongazdálkodási bizottságának elnöke volt.
Kozák Dániel