Az újság tudósítója, Andreas Oplatka szerint ez figyelemre méltó annak fényében, hogy az áprilisi választások igen szoros végeredményt hoztak, s a választások nyomán úgy tűnt, hogy az MSZP-SZDSZ kormánnyal határozott, és kényelmetlenül erős ellenzék áll szemben. A cikk kitért a miniszterelnök múltja körül kialakult botrányra is, amikor a kisebb koalíciós partner egy pillanatra elhatárolódni látszott a kormányfőtől.
A cikk szerint mostanra a helyzet jelentősen megváltozott. Az októberi önkormányzati választások a baloldali pártok győzelmét hozták, és a szocialisták legalább négy évig tartó kormányzati periódusra rendezkednek be. Medgyessy pedig, akit a választási harcban alábecsültek, s akit sok szocialista is csak kisegítő megoldásnak tartott, fokozatosan önállósodik és élvezi a hatalomgyakorlást.
A szocialisták növekvő magabiztosságának tudja be Oplatka azt is, hogy az MSZP a 2004-es uniós csatlakozás utáni előre hozott választások gondolatával játszik. Ezzel három célt lehetne elérni: a párt megszerezné az abszolút többséget, nem lenne ráutalva a kisebb koalíciós partnerre, illetve megszabadulna a ma nagyon szűk parlamenti többségtől.
A jobboldal elbizonytalanodott
A szocialistákról alkotott kép hirtelen javulásának oka csak részben keresendő a bőségesen, és az államháztartás terhére osztogatott választási ajándékokban. A megerősödésben valószínűleg nagyobb szerepet játszik a jobboldal mély elbizonytalanodása - írta Oplatka.
A cikk kiemelte, hogy Orbán gyakorlatilag hónapok óta hiányzik a politikai front élvonalából, politikai húzóereje nem érvényesül. A választások után meghirdetett szándék, hogy az egész országban alakuló polgári körökkel széles, az egész jobboldalt átfogó uniópártot teremtenek, csakis bizonytalanságot hozott. A szerző kitért arra is, hogy a sokáig a Fidesztől függő MDF egyre önállósul, elnöke, Dávid Ibolya nincs jó véleménnyel az uniópárton belüli önfeladásról.
Oplatka kitért arra is, hogy a szocialisták számára a jelek szerint most mindenekelőtt a revans ideje jött el. Az utóbbi hónapokban ugyanazt teszik, amelyeket négy éven át az Orbán-kormány szemére vetettek, azon vannak, hogy saját bizalmi embereikkel töltsenek be minél több helyet a közigazgatásban és az államtól függő vállalatoknál.