A volt kormányfő beszédében feltette a kérdést, hogy ehhez képest, akkor miért kell Magyarországnak 2005-ben már száz százalékos befizetőnek lennie. A nehézségek ellenére azonban Orbán úgy vélte, hogy Magyarországnak több ok miatt is igent kell mondania az uniós integrációra.
A politikus a továbbiakban arról beszélt, hogy a rendszerváltás óta Magyarország úgy tekint az Európai Unióra, mint a vágy titokzatos tárgyára. "A szerelem azonban eleinte viszonzatlan volt" - mondta. Utalt arra, hogy az unió a 90-es évek elején saját belső megerősödésével volt elfoglalva, s Magyarországgal csak társulási szerződést kötött. "Aztán egyszer csak meghívót kaptunk és felvettük a legszebb ruhánkat. Amikor Magyarország az unió estélyére megérkezett, vörös szőnyeg helyett kongó tekintetű, számokat osztogató őrző-védőkkel találta magát szemben. Ekkor fogtunk gyanút először" - fogalmazott Orbán.
A támogatásokhoz visszatérve Orbán Viktor beszélt arról, hogy a Magyarországnak járó uniós agrártámogatásnak is csak a 25 százalékát kapjuk meg, úgy, hogy az EU nem akar engedélyt adni a támogatás saját költségvetési forrásból történő kiegészítésére sem. Orbán szerint érdemes elgondolkodni azon, hogy ennek mi az elvi alapja. A volt miniszterelnök szerint az is elgondolkodtató, hogy a mezőgazdasági kvóták alacsony volta sem ad lehetőséget a magyar mezőgazdaság lényeges fejlesztésére.
Az exkormányfő a belépés mellett érvelve többek között azt emelte ki, hogy Magyarország méretei nem teszik lehetővé az elzárkózást. A nemzeti érdekek fokozott képviselete kapcsán kijelentette: vannak, akik a nemzetközi érdekeket a nemzeti érdekek fölé rendelik. "Régen moszkovitának, most brüsszelitának hívják őket" - fogalmazott.
A politikus szerint a 2003-as költségvetés igazi feladata a felzárkóztatás lenne. Mint mondta, ha a költségvetés ennek nem tesz eleget és a gazdaságpolitika sem változik meg, akkor Magyarország súlyos helyzetbe kerülhet a belépést követően.
Az Európa a jövőnk, Magyarország a hazánk című programból kiemelte a nemzeti identitás erősítésének és a nemzeti gazdasági patriotizmus fontosságának szemléletét. Hozzátette: az Európai Unió Magyarország számára azt jelenti, hogy csak egy erős, önmagát becsülő, értékeire büszke, lehetőségeit kiaknázni képes felkészült nemzet, felkészült Magyarország léphet be az unióba a siker reményében. "Európa a jövőnk, esély és ígéret" - mondta.
Németh Zsolt, a Fidesz alelnöke, az Orbán kormány külügyi államtitkára szerint annak ellenére, hogy "komplett KGST- és KGB-garnitúrát fog az EU egy héten belül keblére ölelni, az EU mégsem lesz újabb internacionalista kísérlet". A politikus úgy vélte, jó esély van arra, hogy az unió polgári, néppárti jellegű közösséggé váljon. Hozzátette: nem kell attól tartani, hogy a csatlakozás egy újabb Trianonnal ér majd fel, mivel pontosan az EU a legjobb orvosság a trianoni határok ellen.
A Magyar Szocialista Párt megnyugvással fogadja, hogy a legnagyobb ellenzéki párt is támogatja hazánk uniós csatlakozását, s ezzel - reméljük - végállomásához érkezett a Fideszen belül már régen tartó vita Magyarország uniós csatlakozását illetően - közölte az MTI-vel Nyakó István, az MSZP-szóvivője.