Juhász Ferenc honvédelmi miniszter közleménye szerint a magyar kormány a februárban kezdődő, német-holland parancsnokság alatt tevékenykedő Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erő afganisztáni missziójába kívánt felajánlani egy katonai alegységet. Magyarország a korábbi német kéréseknek megfelelően elsősorban egy megerősített őrszakasz kiküldéséről tárgyalt, de jelezte, hogy egészségügyi alakulat részvételétől sem zárkózik el.
A szaktárca képviselői az ENSZ-misszió potsdami haderőtervezési konferenciáján jelezték, hogy a kormány változatlanul célszerűnek tartaná őrző-védő alakulat kiküldését, de a misszióban való részvételhez szükséges kétharmados parlamenti támogatást csak az egészségügyi alegységhez kapná meg a magyar Országgyűlés.
Juhász közleményében tudatta: ennek ellenére mindkét javaslatot beterjesztik a parlament elé, és bíznak abban, hogy az ellenzéki képviselők "megértve a terrorizmus elleni harc, és a demokratikus értékek védelmének fontosságát, jelentőségét, ígéreteiket betartva hozzájárulnak a magyar részvételhez".
A honvédelmi miniszter szerdai nyilatkozata szerint nagy presztízsveszteséget okozna Magyarországnak, ha nem venne részt az afganisztáni misszióban: politikai partnerei nem fogják komolyan venni, nemzetközi tekintélye pedig csorbul, ha egy kötelezettségvállalásnak nem tud eleget tenni.
Juhász Ferenc ezt azután mondta, hogy a Fidesz országgyűlési frakciója tudatta: nem fogja támogatni a parlamentben a magyar őrkatonák tervezett afganisztáni misszióját, és inkább egészségügyi vagy műszaki alakulat kiküldését indítványozzák.