A pártok Afganisztánról és Taszárról egyeztetnek

Vágólapra másolva!
A parlamenti pártok - az MDF kivételével - egyetértenek egy magyar egészségügyi kontingens Afganisztánba küldésével, így az Országgyűlés kedden a házszabálytól való eltéréssel tárgyalhatja az erről szóló határozati javaslatot, illetve várhatóan szavaz is róla.
Vágólapra másolva!

Az egészségügyi kontingensről való szavazás után a kormány eldönti: visszavonja-e korábbi, fegyveres őrszakasz Afganisztánba küldéséről szóló javaslatát. A pártok szerint a kabinetnek saját hatáskörében kell döntenie arról, eleget tesz-e annak az amerikai felkérésnek, hogy a taszári bázison tolmácsolásra, illetve más kisegítő feladatokra alkalmas személyeket képezhessenek ki. A kormány várhatóan kedden alakítja ki álláspontját ebben a kérdésben, ugyanakkor Juhász Ferenc honvédelmi miniszter jelezte, hogy az Országgyűlés döntése egy erős legitimációt jelentene.

Áder János közlése szerint a terrorizmus elleni harcot valamennyi parlamenti frakció egyformán fontosnak tartotta a tanácskozáson. A Fidesz frakcióvezetője hozzátette: jó néven veszik, ha folyamatosan részletekbe menő tájékoztatást kapnak a taszári felkéréssel kapcsolatban a honvédelmi és a külügyi bizottságok ülésein.

Juhász Ferenc szerint politikai értelemben áttörés volt a négypárti találkozó, ugyanis a parlamenti pártok egyetértettek abban, hogy Magyarországnak feladata van a terrorizmus elleni küzdelemben. - A Magyar Köztársaság mindent elkövet annak érdekében, hogy a lehető legbiztonságosabb feltételek mellett nyújtson támogatást a terrorizmus elleni küzdelemhez - hangsúlyozta a miniszter.

Vári Gyula, a honvédelmi bizottság MSZP-s alelnöke a terrorizmus elleni küzdelem kapcsán meglévő egyetértést emelte ki nyilatkozatában.

Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök-frakcióvezető jelezte: az SZDSZ az őrszakasz és az egészségügyi kontingens kiküldését is támogatná. Közölte, véleményük szerint a taszári felkérés jóváhagyásához nem szükséges parlamenti felhatalmazás.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint a jogalkotási törvénnyel lenne ellentétes, ha a parlament elé kerülne a taszári kérdés. Hozzátette: ennek értelmében nem fogják támogatni az indítványt, ha azt nem vonja vissza a kormány. Leszögezte, nem támogatják azokat a javaslatokat sem, amelyek magyar alakulatok Afganisztánba történő kiküldését tennék lehetővé.

A Magyar Demokrata Fórum parlamenti képviselőcsoportja szerint egy egészségügyi alakulat ugyanolyan veszélyes körülmények közé kerülne Kabulban, mint a kormány által korábban javasolt őrző-védő erő. Herényi Károly, a képviselőcsoport hétfői ülését követően - a többi közt - ezzel indokolta az MDF elutasító véleményét bármilyen afganisztáni misszióval kapcsolatban.

Újságírói kérdésre Juhász Ferenc közölte: Gripen-ügyben azután születik döntés, hogy a magyar és a svéd kormány megállapodik. Ez ügyben az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságát hétfőn zárt ajtók mögött tájékoztatta a szaktárca, a modernebb Gripenekről szóló svéd ajánlatot pedig 2013 végéig Svédország gazdasági és katonai érdekeire hivatkozva titkosították.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!