Büntetnék a politikai hazugságot

Vágólapra másolva!
Egy évig tartó szabadságvesztésre vagy egyhavi jövedelmüknek megfelelő pénzbüntetéssel kellene sújtani azokat a politikusokat, akik tudatosan valótlanságot állítanak a nyilvánosság megtévesztéséért - javasolja a Jogászokkal a Demokratikus Jogállamért Egyesület. A Népszabadság által megkérdezett képviselőknek nem tetszik a civil szervezet elképzelése.
Vágólapra másolva!

A Jogászokkal a Demokratikus Jogállamért Egyesület törvényjavaslata szerint "Az a közéleti személyiség, aki országgyűlési képviselőként, a kormány tagjaként, az Országgyűlés vagy a kormány nyilatkozattételre jogosult munkatársaként, vagy politikai párt tisztségviselőjeként valótlan tényadatot vagy egyéb információt annak ellenére nyilvánosságra hoz, hogy a tényadat vagy az információ valótlan tartalmáról tudomással bírt, vagy a valótlanságról az elvárható gondosság mellett tudomást szerezhetett volna, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel büntetendő." A civil szervezet a javaslat szövegét elküldte a négy parlamenti pártnak, amire eddig nem kaptak választ.

Muskovszky Gábor, a szervezet elnöke a Népszabadságnak elmondta: a politikusok sokszor állítanak valótlanságokat politikai célok miatt. Kijelentéseik gyakran alkalmasak a közvélemény félrevezetésére, manipulálására - tette hozzá az elnök. A szervezet terve szerint a pénzbüntetés az adott politikus egyhavi fizetése lenne, de minimum 100 ezer forint. Muskovszky szerint a változás után növekedne az emberek bizalma a politikusok iránt.

Egyik parlamenti párt képviselője sem örül a javaslatnak. Fodor Gábor (SZDSZ) szerint nem lehet büntetőjogi szankciót alkalmazni a hazugsággal szemben. Úgy nyilatkozott, hogy egy tisztességes társadalomban a közvélemény, a média leleplezi a hazugságokat, ami elegendő szankció. Ezzel egyetért Balsai István (MDF) is, aki szerint túl szűk lenne a kör, ha csak a politikusokra vonatkozna, szerinte bővíteni kellene az újságírókkal is. Vastagh Pál (MSZP) szerint nehéz lenne megvalósítani az elképzelést, ráadásul kriminalizálná a politikát, ami sok konfliktushoz vezetne. Répássy Róbert (Fidesz) arról beszélt, hogy az egyesület bizonyos pontokban nyitott kapukat dönget, ugyanis a közérdekű adatok meghamisításáról szóló Btk. módosító javaslat már a parlament előtt van.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!