Már harminc orvos és körülbelül 60 egészségügyi szakember - műtős, aneszteziológus, nővér és ápoló - jelentkezett az afganisztáni küldetésre - mondta el az [origo]-nak dr. Svéd László orvos vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar egészségügyi csoportfőnöke. Az orvosok között van bőrgyógyász, traumatológus, pszichológus, és idegsebész is.
Az orvoscsoport küldéséről kedden határozott a parlament. A kormány eredetileg 50 fős őrző-védő alegységet szeretett volna küldeni, és erről állapodott meg a német féllel is, ám az ellenzék nem támogatta ezt. A felek végül kompromisszumos megoldásként orvosok küldésében egyeztek meg, jóllehet az MDF ezt is túl kockázatosnak ítélte, ezért a határozat ellen voksolt a keddi parlamenti szavazáson.
Arról, hogy pontosan kikből áll majd fel a magyar egészségügyi kontingens még nem tudott információt adni Svéd tábornok, de, mint mondta, 2003 január 6 és 12 között egyezetnek a németekkel a szakmai kérdésekről, és arról, hogy mely ország milyen szakorvosokat küldjön. A magyar csapat összetételét 1-2 nappal az egyeztetések után teszik közzé. A 30-35 fős csoportból körülbelül 25 fős lesz az egészségügyi személyzet.
Orvosok golyóálló mellényben, géppisztollyal
Svéd László elmondta, hogy a csapat tagjait a szokásos katonai felszereléssel látják el, amelyben a golyóálló mellényen és a vegyvédelmi felszerelésen kívül lőfegyverek is lesznek - a magyar honvédségnél rendszeresített pisztoly és géppisztoly. A jelentkezők azonban nem mind katonák, körülbelül harmaduk a civil szférából való.
A civilek kiképzése - ha kiválasztják őket a feladatra - egy hónapot vesz majd igénybe, és természetesen kapnak lőfegyveres kiképzést is. Az afganisztáni szolgálat ideje alatt a részt vevők havi 2200-3200 euró (500000-730000 forint) közötti fizetésre számíthatnak, az orvosok keresete havi 3000 euró (680000 forint) körüli lesz. A magyar csoport várhatóan februárban indul a helyszínre, ahol fél évet töltenek el.
Főleg civil betegekre számítanak
A magyarok mellett franciák, belgák, hollandok luxemburgiak, litvánok és csehek vesznek részt annak a német mobil kórház munkájában, amelyet a kabuli repülőtér közelében állítanak fel.
A kórházban civil és katonai személyeket is ellátnak majd. Svéd László szerint az eddigi tapasztalatok alapján arra lehet számítani, hogy a paciensek 80 százalékban civilek lesznek. A kórház egyik részlegét "az egészségügyi kiürítésre felkészítő mobil intézményt" közvetlenül a kabuli repülőtéren állítják fel. Itt a hadszíntereken megsérült katonák állapotát stabilizálják és felkészítik őket a hazaútra. A küldetésben részt vevő államok képviselői 2003 január 3 és 6 között a helyszínen tájékozódnak az állapotokról.
Ballai Vince