Szili Katalin a jövő évi parlamenti ülésrend meghatározása kapcsán a kiszámíthatóság és átláthatóság elvét, a nemzetközi kötelmek teljesítését, illetve - a négy frakció egyetértése esetén - a házszabály ez irányú módosítását tekinti a legfontosabb szempontnak. Az Országgyűlés elnöke vasárnap közölte: 2003. január 27-én az ülésezési rend kapcsán négypárti egyeztetést tartanak.
Szili Katalin két héttel ezelőtt kiosztotta a frakcióknak azt a táblázatot, amelyből látszik: az Országgyűlésnek milyen külföldi kötelezettségei lesznek a következő évben, beleértve az Európai Parlament plenáris üléseit is, amelyeken az EU-csatlakozás után 24 magyar képviselő is részt vehet majd. Mindez azt jelenti, hogy jövőre lesz olyan hét, amikor csaknem negyven képviselő távollétével kell számolni. A házszabály módosítására, amivel megszüntetnék az 1999. december 15. óta fennálló alkotmányos mulasztást, a frakciók nyitottságot mutatnak - mondta a házelnök. Az Alkotmánybíróság ugyanis kimondta: alkotmányos mulasztást jelent, hogy a házszabály nem rögzíti a parlamenti ülésezés módját.
Az Országgyűlés elnöke reményét fejezte ki, hogy a négy képviselőcsoport - lehetőség szerint teljes konszenzussal - egyetértésre jut, és a tavaszi ülésszakot már megegyezésük szerint kezdhetik el. Szili Katalin a lehetőségek között említette a heti ülésezési rend fenntartását, de elképzelhetőnek nevezte, hogy az egyik héten plenáris tanácskozást, a másikon bizottsági üléseket tartanának. Szerinte a legfontosabb az, hogy melyik lehetőség mellett nem sérül a nyilvánosság, és az a kötelezettség, hogy a parlamentnek a kormányzatot ellenőriznie kell. A házelnök egyelőre nem kívánt nyilatkozni arról, melyik ülésezési módot támogatná, annyit azonban elmondott, hogy három változatot tesz majd le a frakciók asztalára.