Tiltakoznak a Zengő csúcsára épülő radar ellen

Vágólapra másolva!
Nyugtalankodnak a Baranya megyei Hosszúhetény és Pécsvárad lakói, mert a közeli Zengő hegyre hamarosan lokátorállomás épül. A katonai létesítmény hatásairól azonban a két baranyai település önkormányzata szinte semmit sem tud.
Vágólapra másolva!

Hosszúhetény és Pécsvárad polgármestere is tájékoztatást vár a honvédelmi tárcáról a közelben hamarosan megépülő katonai létesítményről. A minisztérium illetékese két évvel ezelőtt már tartott egy szóbeli tájékoztatást a lokátorállomásról, azóta viszont számos kérdés vetődött fel - mondta a négyezer lakosú Pécsvárad polgármestere a Népszabadságnak.

A hetényiek félnek attól, hogy a létesítmény által kisugárzott hullámok károsíthatják az itt élők egészségét, emellett tartanak attól is, hogy a lokátor közelsége sokat ront a környék idegenforgalmi vonzerején, hisz a radar elcsúfítja és megközelíthetetlenné teszi a 682 méter magas Zengőt.

Bár a lokátorállomás kiszemelt helye Pécsvárad és Hosszúhetény közigazgatási területén van, a két település - úgy tűnik - nem szólhat bele a tervek engedélyezési eljárásába. A forgó acélszerkezet egy állami tulajdonú erdőben épülne meg, és a két polgármester szerint a HM-létesítmény engedélyeit maga a szaktárca bírálja el. Vagyis a két település lakói legfeljebb tüntetéssel vagy polgári engedetlenséggel próbálhatnak befolyást gyakorolni a minisztériumra. Ezt a HM semmiképp sem akarja, ezért két hét múlva a tárca szakemberei fórumot tartanak a két település lakóinak.

A Népszabadság szeretett volna néhány adatot megismerni a Zengőre tervezett objektumról, ám a HM illetékese egy hét alatt sem válaszolt az írásban feltett kérdésekre. Egy katonai szaklapból kiderült: Magyarországon három új lokátor épül; Békéscsabán, Bánkúton és a Zengőn emelnek újfajta radarállomást, a beruházás sokmilliárdos költségét a NATO állja. Az építkezés tavasszal kezdődik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!