Eloltották a tüzet a szolnoki kórházban

Vágólapra másolva!
Eloltották a vasárnap hajnalban keletkezett tüzet a szolnoki Hetényi kórházban, a helyzet minősítését pedig 5-ösről 3-asra csökkentették. Jelenleg az alagsori helyiségek kipakolása, megtisztítása folyik. A munkában tűzoltók és katonák vesznek részt. Az első feltételezések szerint az alagsori irattárban keletkezett a tűz, a kiváltó ok azonban egyelőre ismeretlen.
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI
Tűzoltók a kórház bejáratánál

Eloltották a vasárnap hajnalban keletkezett tüzet a szolnoki Hetényi kórházban. Hoffmann Imre tűzoltó ezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgató elmondása szerint a tüzet 13 óra 23 perckor eloltották, és annak minősítését 5-ösről 3-asra csökkentették. Jelenleg az alagsori helyiségek kipakolása, megtisztítása folyik. A munkában tűzoltók és katonák vesznek részt. Hoffmann a tűz keletkezési okával kapcsolatban azt mondta, annak kiderítése a szolnoki tűzoltóság tűzvizsgálóinak feladata.

Baksai István főigazgató a kórház másodiksajtótájékoztatóján elmondta: a főorvosi értekezletet követően kiderült, hogy minden osztály tud a betegeiről megfelelő módon gondoskodni. Másik intézményben csupán két beteget kellett elhelyezni, a többi ápoltról már hét ideiglenes telefonszámon lehet érdeklődni. A két beteg a kórház gyermek intenzív osztályáról Budapestre az I. számú gyermekklinikára került.

Baksai István cáfolta azt a szóbeszédet, hogy az új kórházszárnyban nincs elég meleg, az úgynevezett temperáló fűtést adó berendezéseket ugyanis azonnal nagyobb teljesítményre kapcsolták. A kórház főigazgatója az intézmény hétfői napjáról elmondta: azonnal hozzálátnak a takarításhoz, fertőtlenítéshez, valamint a szükséges műszaki teendőkhöz.

Kovács László, az ÁNTSZ megyei tiszti főorvosa közölte, hogy a szülés előtt álló nőket a helyzet rendezéséig a szolnoki helyett a ceglédi kórházban látják el. Hozzátette: a körülményekre való tekintettel engedélyezték a betegek átköltöztetését a Hetényi kórház új, egyelőre üresen álló épületszárnyába. Ennek oka, hogy úgy ítélték meg, a betegek mentővel való átszállítása más gyógyító intézményekbe a jelenlegi közlekedési viszonyok között még nagyobb gondot okozott volna - érvelt a tiszti főorvos.

Tokár István, a megyei közgyűlés elnöke bejelentette, a felajánlásoknak köszönhetően újabb mobiltelefonok állnak a kórház rendelkezésére, hogy az érdeklődőknek felvilágosítást adjanak. A már korábban is működő számok a következők: 20/9260-419, 20/5212-567 és 56/422-412. Az új hívási lehetőségek: 30/5393-777, 30/5968-898, 20/2526-840 és 20/4471-123. Ezekre a telefonszámokra azért volt szükség, mert a tűz során meghibásodott a kórház telefonközpontja is.

Az alagsori irattárban keletkezhetett a tűz

Hoffmann Imre tűzoltó ezredes a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője a nap folyamán korábban tartott sajtótájékoztatón elmondta: a tűzoltóság vasárnap 4 óra 37 perckor kapta a riasztást, és az első egységek már hét perc múlva a helyszínre értek az időközben 5-ös erősségűnek minősített tűz oltására. Ezzel párhuzamosan megkezdődött a füsttől veszélyeztetett részlegekből a betegek kitelepítése, amelyhez szükség esetén a tűzoltóság emelőkosaras daruját is igénybe vették.

A szakember elmondta: a tűz az eddigi feltételezéseik szerint egy alagsori irattárban keletkezett, és onnan terjedt át két épületet összekötő közműalagútba, izzásba hozva az ott futó vezetékeket és egyéb berendezéseket. A kórház - ahol a tűz keletkezett - egyébként hétemeletes, s a négyemeletes épülettel közműfolyosó köti össze.

Hoffmann Imre a tűz pontos okáról egyelőre nem kívánt nyilatkozni, szerinte ugyanis ahhoz, hogy kellő információval rendelkezzenek, a tűzoltóknak előbb el kell jutni a feltételezett góchoz.

Több kórház is segítséget ajánlott fel

Baksai István, a kórház főigazgatója a sajtótájékoztatón megismételte, a betegek közül senki sincs veszélyben, miután mindenkit el tudtak helyezni a hamarosan működő új szárnyépületben. Baksai közölte, hogy a szülés előtt álló nőket a ceglédi kórházba irányították, ugyanakkor az intézmény a sürgősségi betegellátás teendőit képes ellátni.

Muhoray Árpád polgári védelmi ezredes, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság megbízott főigazgatója példásnak minősítette az oltásban és az átköltözésben résztvevők együttműködését. A munkában eddig 13 településről 25 különböző tűzoltó gépjármű, 110 tűzoltó, 34 rendőr, 67 katona és 6 gépkocsival 18 mentős vett, illetve vesz részt.

Hajnalban gyulladt ki az épület

A kórház egy régebbi, négyemeletes épülete hajnali három előtt tíz perccel gyulladt ki. Az épület alagsorában lévő úgynevezett közműalagút gyulladt ki először. Hajnali fél hatkor a legmagasabb fokozatú, ötös erősségű riasztást kellett elrendelni. Először a nőgyógyászatot és a szülészetet kellett kiüríteni, később kiderült, hogy az épület betegeit biztonságosabb helyre kell szállítani. Összesen 248 betegnek kellett elhagynia az ágyát a tűz miatt. A kórház hétemeletes új szárnya nem sérült meg.

A betegeket rendőrök, katonák, tűzoltók és mentősök segítségével vitték biztonságos helyre. Egy részüket a kórház más épületszárnyában helyezték el, néhányukat pedig az égő épület biztonságos, füstmentes termeibe vitték, ahol orvosok vigyáznak rájuk. Ceglédről, Mezőtúrról és más környező településekről is érkeztek tűzoltók segíteni a szolnokiaknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!