A közúti közlekedési nyilvántartásról szóló törvény módosítását célzó törvényjavaslatról Harsányi Zsolt, a Belügyminisztérium főosztályvezetője számolt be. Elmondta: a közlekedési nyilvántartásról szóló törvény módosítását egyebek között a mozgáskorlátozott személyek parkolási igazolványával kapcsolatos új szabályozás teszik szükségessé.
A főosztályvezető kifejtette, hogy a kormány a mozgáskorlátozott parkolási kártyákkal történő visszaélések megakadályozására központi nyilvántartási rendszer létrehozásáról döntött.
Elmondta, hogy az EU valamennyi tagországában a közlekedési kedvezményre jogosító kártyát - az uniós gyakorlatnak megfelelően - nemcsak a mozgásukban korlátozottak kaphatják meg, hanem azt vakok és gyengénlátók, illetve értelmi fogyatékosok törvényes képviselői is használhatják majd. Becslések szerint 250-260 ezer igénylésre számítanak - írta az MTI.
A bizottság szocialista alelnöke, Donáth László (MSZP) érdeklődésére az illetékes közölte: nem a fogyatékos személyek folyamatos ellenőrzéséről van szó, hanem azoknak az anomáliáknak az elkerülése a cél, amelyek a parkolótársaságok gyakorlatát a közelmúltban jellemezték. Mint mondta, a biztonsági okmányoknak megfelelő adattartalommal kialakítandó központi nyilvántartás működtetéséhez szükséges a törvényi szabályozás.
Az [origo] januárban számolt be arról, hogy a budapesti parkolási társulások munkatársai nem fogadják el a mozgássérült autósok szélvédő mögé helyezett parkolási igazolványait, és automatikusan megbüntetik őket. A parkolóőrök abból indultak ki, hogy az igazolványok egy része hamisítvány, és csak úgy tudják kiszűrni a csalókat, ha mindenkit megbüntetnek, és a valódi okmánnyal rendelkezők majd jelentkeznek. Ebből következően a valóban mozgáskorlátozott autósoknak vagy büntetést kellett fizetniük, vagy pedig utólag kellett bizonygatniuk, hogy az igazolványuk valódi.
A Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője, Felkai László, miután tudomást szerzett erről a gyakorlatról, felvette a kapcsolatot több fogyatékos szervezettel, amelyek megerősítették a sajtóban megjelent információkat. Felkai László ezt követően levélben fordult a három fővárosi parkolási társulás vezetőjéhez. Az FKH vezetője ebben leírta, hogy a mozgássérülteknek kiadott parkolási engedély közokiratnak minősül, ezért ha valaki azt nem fogadja el, megsérti a jogszabályt. A közokiratot ugyanis mindaddig érvényesnek kell tekinteni, amíg az ellenkezője be nem bizonyosodik - mondta az [origo]-nak januárban Felkai.