A Tisza menti szerződéseket felbontó biztosító megsértette a háztulajdonosok jogbiztonsághoz, az élethez és a szociális biztonsághoz való alkotmányos jogait - állapította meg Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. Emellett azt is megállapította, hogy a biztosítók működésének felügyeletét végző PSZÁF (Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete) nem végezte megfelelően a feladatát, ugyanis nem hívta fel a biztosító figyelmét a jogszabályok és az alkotmány betartására.
Az ombudsman ajánlásában javasolta a vagyonbiztosítási szerződésekre vonatkozó jogszabályok módosítását. A PSZÁF és az igazságügy-miniszter a felmondási szabályok módosítására tett javaslattal és annak indokaival nem ért egyet. Szintén elutasította az állásfoglalást a MABISZ, a biztosítók érdekvédelmi szervezete. Mindhárom elutasítás szerint az alkotmányból nem lehet a jelentés szerinti szigorú szociális, etikai, humanitárius követelményeket az üzleti alapon működő biztosítótársaságok kötelezettségeként kiolvasni. A katasztrófaveszélybe került állampolgárokkal szemben csak az államot terhelik ilyen gondoskodási, biztonságnövelési kötelezettségek - áll az elutasításokban.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa azzal kapcsolatban vizsgálódott, hogy egy évvel ezelőtt, 2002 januárjában az ÁB-Aegon Rt. - az árvízveszélyre hivatkozva - minden Tisza menti településen felmondta a vályogházakra kötött szerződéseit. Az ombudsman a biztosítók gazdasági döntéseit nem vizsgálhatja, erre külön hatóság, a PSZÁF hivatott. Az állampolgári jogok biztosa azt azonban vizsgálhatja, hogy a PSZÁF eleget tett-e kötelezettségének, helyesen vizsgálta-e a biztosító szerződésfelmondásának törvényességét.
Az ombudsman ajánlásában emellett kitért arra, hogy sürgősen szükség van egy hosszú távú katasztrófakezelési program létrehozására. Ezt a kezdeményezését a környezetvédelmi és vízügyi miniszter és az igazságügyi-miniszter is támogatja. Szóba került egy esetleges általános, kötelező katasztrófabiztosítás is - mondta Lenkovics Barnabás, aki egy Nemzeti Katasztrófa Alap létrehozásáról is beszélt, melynek működését törvényben kellene szabályozni. Az ombudsman ezért szorgalmazza a másfél éve felállított - de egy tanulmány megvitatásánál tovább még nem jutott - tárcaközi bizottság munkájának felélesztését.