Deutsch Tamás fideszes képviselő napirend előtti felszólalásában felsorolta azokat a választások után hozott jogerős bírósági döntéseket, amelyek során szocialista politikust marasztaltak el. Elmondta: először Lendvai Ildikó frakcióvezetővel szemben mondta ki a bíróság, hogy "választási törvénytelenséget követett el". Később Keller László közpénzügyi államtitkár vesztett el egy személyiségi jogi pert. Tóth Andrással, a nemzetbiztonsági szolgálatokért felelős politikai államtitkárral kapcsolatban szintén jogerősen megállapították, hogy törvénytelenséget követett el - sorolta Deutsch. (Tóth András az Ezüsthajóval szemben veszett pert, mert nem tudta bizonyítani állítását, miszerint a Bánk bán kapcsán kettős költségvetés készült.)
"Az államtitkárok után a miniszterek is kedvet kaptak" - folytatta Deutsch. Jánosi György sportminisztert szintén személyiségi jogi perben marasztalták el. (A minisztert a tárca két volt államtitkára perelte be, ám csak elsőfokú ítélet született eddig.) Lamperth Mónika belügyminiszternek pedig miniszteri jogkörében meghozott döntését találta az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek. (Lamperth az önkormányzati választásokon írta elő a pártlogók méretét.) László Csaba pénzügyminiszter döntését pedig az adatvédelmi biztos találta törvénysértőnek "az év adatrablásának is nevezett ügyben" - közölte a fideszes politikus.
Végül Deutsch Kovács László külügyminiszter, MSZP-s pártelnök perét említette, aki ellen csütörtökön nyert jogerősen a Fidesz. Az ítélet szerint Kovács megsértette a párt jó hírnevét, amikor a két választási forduló között arról beszélt, hogy egy nagy magyar állami vállalat külföldön készíttet hamis MSZP-s röplapokat, és azokat a kampánycsend idején akarják szétosztani.
"Az a kormány, amelynek tagjai folyamatosan valótlanságot állítanak, a hazugság pártján áll. Az a kormány, amelynek tagjait folyamatosan jogerős bírósági ítéletben marasztalják el, a törvénytelenség oldalán áll" - fogalmazott Deutsch Tamás. Az ellenzéki képviselő megismételte Medgyessy Péter miniszterelnök egy korábbi ígéretét, miszerint a jog és az erkölcs szabályai közül a szigorúbbat fogják alkalmazni. Deutsch közölte "úgy tűnik, hogy önöknek az igazmondást illetően az erkölcs nem ad eligazító szabályt, kérem, hogy legalább a jog szabályait tartsák be".
Válaszában Kovács László közölte: ha ugyanazt a gyakorlatot követnék, mint a Fidesz, és az ellenzéki párt "minden egyes hazug állítása miatt a bíróságra rohannának", akkor a túlterhelt magyar bíróságok mással sem foglalkoznának, mint ezekkel az ügyekkel. Hozzátette: ők nem a bíróságon kértek elégtételt a választások után, mint azt a Fidesz tette, és nem a bíróságon kívánják rendezni a vitáikat, hanem a parlamentben. Példaként hozta fel, hogy akkor sem pereskedtek, amikor a fideszesek lehazaárulózták őket. Saját perével kapcsolatban megjegyezte: még nem kapta kézhez a bírósági ítéletet, majd ha elolvasta, kialakítja álláspontját az ügyben.
Szili Katalin házelnök annak kapcsán, hogy a Fidesz frakcióvezetője Deutsch Tamás felszólalásának tárgyát országos jelentőségűnek, a kormány egészének működését érintőnek határozta meg, kijelentette: ragaszkodni fog ahhoz, hogy a jövőben pontosan határozzák meg a napirend előtti felszólalások tárgyát. "A Ház nem arra való, hogy bírósági tárgyalásokat rekonstruáljanak benne" - mondta.