Géczi József Alajos, a mentelmi bizottság szocialista elnöke az ülés zárt részét követően elmondta: Ékes Józsefet (MDF) és Stolár Mihályt (Fidesz) korábban a választási kampányban elhangzott kijelentések és kiadványok miatt jelentették fel. A bizottság úgy döntött, hogy politikai közszereplők egymás közti vitájáról van szó, ezért nem látták indokoltnak ezen ügyek bírósági útra való terelését, tehát nem javasolták a mentelmi jog felfüggesztését.
A testület elnöke beszámolt arról, hogy Gedei József (MSZP) mentelmi jogának felfüggesztését a legfőbb ügyész kérte egy cégbírósági bejegyzéssel kapcsolatos büntetőügy miatt. Gedei József, amikor még nem volt képviselő, eljáró ügyvédként közreműködött egy cég bejegyzésénél, illetve átalakításánál. "Néhány hónap óta gyanúsítottként is felmerült a neve" - közölte Géczi József Alajos, hozzátéve: a képviselő is azt kérte, hogy függesszék fel a mentelmi jogát.
A bizottsági ülés nyílt részén szóba került, hogy a magánvádas esetekben felül kellene vizsgálni a mentelmi bizottság eddigi gyakorlatát. Elhangzott, hogy 1997 óta magánvádas ügyekben egyetlen képviselőt sem adott ki az Országgyűlés. Eörsi Mátyás (SZDSZ) ennek kapcsán a törvény előtti egyenlőség elvének fontosságáról beszélt. "Az eddigi gyakorlat ezt rombolta" - jelentette ki, hozzátéve: a parlamenti és bizottsági üléseken szerinte abszolút mentelmi jognak kellene a képviselőket védenie, de ezeken a helyeken kívül felelősség terhelné őket kijelentéseikért.
Felhívta a figyelmet, hogy a tervezett állásfoglalások elfogadásától függetlenül ő már az általa kívánt megújuló gyakorlat szerint fog szavazni a bizottság ülésein.
Csákabonyi Balázs (MSZP) a mentelmi bizottság vonatkozó állásfoglalás-tervezetének áttekintését javasolta, és azt szorgalmazta, hogy a testület minden egyes magánvádas ügyet egyedileg bíráljon el.
Medgyasszay László (MDF) úgy vélte: az eddigi gyakorlatot figyelembe véve kell finomítani a testületi döntéseket.