Megindulhat az iratok átadása az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának. A 43/2003-as kormányrendelet biztosítja az irategyesítéshez szükséges jogi, szervezeti és személyi feltételeket is közölte a Magyar Hírlappal Tóth András, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár. Az egykori állambiztonsági iratok levéltári elhelyezését háromtagú bizottság felügyeli majd. A tagokat már március elején kinevezték. Gálszécsy Andrást Medgyessy Péter javasolta, Vida István egyetemi tanárt a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Sipos Levente kutató pedig a Magyar Történeti Társulat jelöltje volt. Mindhárom személy átesett a C típusú átvilágításon. A bizottság feladata felügyelni az 1944-1990 közötti időszak titkosszolgálati dokumentumainak átadását.
Mivel több millió oldalnyira terjedő okirattömegről van szó, így évekig eltarthat a munka, azonban a bizottság mandátuma csupán négy hónapra szól. A törvény szerint a Történeti Levéltárnak át kell adni azon iratok jegyzékét, amelyek titkos minősítését az arra jogosult titokgazda egyébként fenntartja. E lista azonban a külön jegyzékben szereplő "szupertitkos" iratok felsorolását nem tartalmazza. Amennyiben a levéltár a lajstromban szereplő irat minősítésének fenntartását nem találja indokoltnak, a Fővárosi Bírósághoz fordulhat.
A nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatója a felülvizsgálati eljárás során a nemzetbiztonsági érdek védelme szempontjából kiemelkedően fontos iratokról egy külön jegyzéket is összeállít, amelyet a Legfelsőbb Bíróság e feladatra kijelölt bírája hagy jóvá. Az iratátadó bizottság tagjainak felhatalmazása nem terjed ki a "külön jegyzékben" szereplő s a legfelsőbb bírósági bíró kontrollja alá helyezett iratokra - írja a Magyar Hírlap.