A munkahelyi megkülönböztetés új, az eddigieknél jóval kevésbé látható alakot öltött, de továbbra is az egyik legerőteljesebb gátja a hátrányos helyzetben lévő csoportok felemelkedésének - állapítja meg a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO). A szervezet szakértői szerint az, hogy a nők alacsonyabb fizetést kapnak, és ritkábban futnak be nagy karriert, elsősorban annak tudható be, hogy a munkaadók drágábbnak tartják a nők foglalkoztatását. Egyrészt azért, mert sok országban törvény szerint nem vállalhatnak túlmunkát, másrészt mert többletköltséget jelentenek a gyermekvállalással kapcsolatos kifizetések. Az ILO egyik kutatása azonban azt derítette ki: a fentiekkel együtt is csak egy százalékkal kerül többe a nők alkalmazása, mint a férfiaké - írja a Magyar Hírlap.
Magyarországon a nők vezetnék a diszkriminációs statisztikákat, ha létezne ilyen kimutatás. Zöldyné Szita Erzsébet, a Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium vezető főtanácsosa szerint a nők diszkriminációja szinte mindegyik korosztályt érinti: a fiatal nőktől azt kérdezik, akarnak-e gyereket. A középkorúról azt feltételezik, hogy állandóan a gyerekével lesz elfoglalva. Annak, aki gyerekei felnevelése után szeretne elhelyezkedni, pedig azt mondják: kiesett a gyakorlatból és a képzettsége is lemaradt az elvártaktól.
A munka törvénykönyve papíron tilt mindenfajta megkülönböztetést a munkahelyen, az erről rendelkező paragrafus megfogalmazása azonban nem eléggé konkrét és részletes, így a gyakorlatban könnyen kijátszható - mondta a lapnak Juhász Géza, a Habeas Corpus jogvédő egyesület igazgatója.