Pótnyomozást indítványoz Princz ügyvédje

Vágólapra másolva!
A Postabank és Takarékpénztár Rt. volt elnök-vezérigazgatójának a védője pótnyomozást indítványoz, ha az ügyészség a 36,1 milliárd forintos vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt is vádat emel Princz Gábor ellen.
Vágólapra másolva!

Nehéz-Posony István elmondta: bár korábban vizsgálta könyvszakértő a Postabank működését, a 36 milliárd forintos hűtlen kezelés gyanújával kapcsolatban semmilyen szakértői bizonyítás nem volt. A védő szerint "valakik összeadtak" különböző tételeket, mint vagyoni hátrányt, amely 41 milliárd forintot eredményezett, majd ebből "jóváírtak" a bankpánik miatt 5 milliárd forintot, mint amiről nem tehet a gyanúsított.

"Arra vagyok kíváncsi, miért 41 milliárd forint a vagyoni hátrány, és miért 5 milliárd a jóváírt összeg, mert erre vonatkozóan semmiféle szakértői anyag nem áll rendelkezésre, ez az ügyészség spekulatív számolása, amelyet egy szakértő sem támasztott alá" - tette hozzá a védő, aki megerősítette: ha vádat emelnek ebben az ügyben, pótnyomozást kezdeményez a számok alátámasztására.

Nehéz-Posony István szerint az ügyészség súlyosan megsértette Princz Gábor alkotmányos jogait, amikor a védelem valamennyi bizonyítási indítványát elutasította. "El tudom képzelni, hogy öt indítványból kettőt elutasít, hármat elfogad a rendőrség, de ha valamennyit válogatás és gondolkodás nélkül elutasítják, az emberben felmerül, nem hagyják, hogy gyakorolja a védekezés jogát" - jelentette ki az ügyvéd. Szerinte hozzávetőlegesen öt védői indítványát utasították el, ezek közül a legfontosabb az volt, amelyben szakértő bevonására tett indítványt.

Az ügyvéd szokatlannak nevezte azt is, hogy a nyomozó hatóság az iratismertetés végén nem közölte, milyen bűncselekmény miatt adja át vádemelési javaslattal az iratokat az ügyészségnek. Elmondta: a nyomozás rendjétől eltérően Princz Gáborral csak azt közölték, hogy a korábban már ismertetett gyanúsítások miatt vádemelési javaslattal terjesztik az ügyészségre az iratokat. "Nem mondták meg, konkrétan melyik bűncselekmény miatt javasolják a vádemelést, ezzel kvázi az ügyészségre bízták, hogy az eddig közölt gyanúsításokból válassza ki, amelyik miatt vádat fog emelni" - jelentette ki Nehéz-Posony István.

Princz Gábort a Budai Hengermalom Rt. ügyében tartott nyomozás iratainak ismertetésére szerdára idézték be. A volt bankvezért március 17-én gyanúsították meg a társaság egy üzletrészének megvásárlása során elkövetett hűtlen kezeléssel.

Az Országos Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága május 15-én küldte át az iratokat az ügyészségnek, amelyben Princz Gábort, a Postabank és Takarékpénztár Rt. volt elnök-vezérigazgatóját és hat társát különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel gyanúsítják meg.

A Postabank-ügy előzménye, hogy az 1998-as kormányváltást követően több állami szerv büntetőfeljelentést tett a Postabanknál az előző ciklusban bekövetkezett, több mint 150 milliárdos vagyonvesztés felelőseinek felkutatása érdekében.

Princz Gábor volt elnök-vezérigazgatót és több társát 1999 júliusában gyanúsította meg a szoros ügyészi felügyelet alatt folyó nyomozásban a rendőrség a gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének visszaélése elnevezésű, két évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett vétséggel.

A Fővárosi Főügyészség a nyomozást ez év márciusában meghosszabbította május 3-ig, és egyúttal arra is utasította a rendőrséget, hogy a kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható, 36 milliárd forintos vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének alapos gyanúja miatt hallgassa meg az egykori bankelnököt és társait. Princz Gábort április 7-i kihallgatásán gyanúsították meg a hűtlen kezeléssel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!