Az atomerőmű saját belső vizsgálóbizottsága a napokban befejezte a munkáját, és megállapította, hogy kit terhel a felelősség az április 10-én történt súlyos üzemzavar ügyében. A vizsgálatban a vezérigazgató felelősségét nem vizsgálták. Kocsis István vezérigazgató ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy biztonsági kérdésekben az atomerőmű biztonsági igazgatója nem áll a vezérigazgató hatalma alatt.
Másként vélekedik erről azonban Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója. "Az atomtörvény szerint a biztonságért a Paksi Atomerőmű Rt. felel, ennek egyszemélyi felelős vezetője a vezérigazgató, aki a felelősségi köröket azonban másoknak átadhatja" - mondta a Népszabadságnak Rónaky. A hivatal ugyanakkor személyi döntést nem kommentál és nem bírál, csak szervezeti felelősséget állapíthat meg. A vezérigazgató személyével kapcsolatos döntést legfeljebb a tulajdonos Magyar Villamos Művek Rt. hozhatja meg.
A személyi felelősség átruházásával kapcsolatban a Legfelsőbb Bíróság hozott nemrégiben jogegységi döntését, amely az államigazgatási szervek vezetőinek felelősségével kapcsolatban kimondja, hogy a vezető - jogszabályi felhatalmazás nélkül - hatáskörét nem ruházhatja át másra. Vezetői jogköreinek ellátásával mást is megbízhat, de a beosztottak döntéseiért is övé a felelősség.
Illés Zoltán fideszes parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyésznél eljárást kezdeményez - visszaélés nukleáris létesítmény üzemeltetésével jogcímen - ismeretlen tettes ellen. Illés szerint a vezérigazgatónak távoznia kell.
A Paksi Atomerőmű Rt. vizsgálatot kért a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségtől (NAÜ). Az ügynökség várhatóan június közepén szakértői csoporttal kapcsolódik be a paksi üzemzavar okainak tisztázásába. A csoport elemzi és értékeli az üzemzavart, az eddigi vizsgálati eredményeket. Az értékelés kiterjed az atomenergia hivatal hatósági munkájára is.