Magyarország történetének két legnagyobb diplomáciai rendezvénye, a nyugati világ csúcstalálkozói vannak a héten Budapesten. Orbán Viktor miniszterelnök meghívására a nyugati világ vezetői érkeznek hozzánk csütörtökön és pénteken. A budapesti találkozóknak különösen nagy súlya van, mert ez lesz az első alkalom, amikor közvetlenül az amerikai elnökválasztás után a nyugati vezetők tárgyalnak.
Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádióban is beszélt az EU-csúcsról. Azt mondta, hogy izgalmas tanácskozás előtt állnak. Elárulta azt is, hogy pénteken felszólal majd Mario Draghi, a volt uniós jegybanki elnök, aki az uniós versenyképesség romlásáról és az erre adott megoldásokról beszél majd.
A kormany.hu szerint pénteken informális EU-csúcs házigazdája lesz Magyarország, ahol az Európai Unió mind a 27 tagállama és minden EU-s intézmény képviselteti magát.
Téma Európa biztonsága, különös tekintettel az ukrajnai háborúra, Európa geopolitikai és gazdasági helyzete és az Európára nehezedő migrációs nyomás. Az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója Európa biztonságpolitikai csúcstalálkozója: kezdetektől fogva az a célja, hogy Európa vezetői megvitathassák az Európa előtt álló biztonsági kihívásokat.
Az EU-csúcson napirenden lesz a Budapest-nyilatkozat, amelyben Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára az európai versenyképesség megerősítését tűzik ki célul az állam- és kormányfők. Európa fejlődése és az európai polgárok jóléte a tét: nem elvont közgazdasági kérdésekről van szó, hanem az európai munkahelyekről, versenyképes fizetésekről, az európai jóléti rendszerek fenntarthatóságáról.
A pénteki informális EU-csúcsra többek között Ursula Von Der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, az Európai Parlament és az Európai Központi Bank elnökét, az Unió Főképviselőjét és Mario Draghi volt olasz miniszterelnököt, az Európai Központi Bank korábbi elnökét is várják, aki az európai versenyképesség javítását célzó jelentését fogja bemutatni.
Magyarország a csúcstalálkozókon következetesen képviselni fogja a nemzeti kormány álláspontját: Európának és a nyugati vezetőknek a háború mielőbbi lezárásában és a béke helyreállításában kell segíteni, és az EU vezetésének határozott lépéseket kell tenni a háború miatt legyengült európai gazdaság megerősítésére és a versenyképesség javítására.
A VG összefoglalója szerint az EU új utakat keres a védelmi és a tiszta technológiák fejlesztésébe történő hatalmas beruházások finanszírozására. Donald Trump Fehér Házba való visszatérése felgyorsította a blokk saját védelmi képességeinek növelésére és iparának versenyképesebbé tételére irányuló erőfeszítéseket. Ez a pénteki, budapesti EU-csúcs egyik legfontosabb témája.
Az EU „új eszközök kidolgozását fogja megvizsgálni” a jövőbeli igények finanszírozásának előteremtése érdekében – áll a legújabb nyilatkozattervezetben, amelyet az uniós vezetők várhatóan pénteken fogadnak el budapesti ülésükön. A dokumentum azonban nem tartalmaz konkrétumokat ezekről a bizonyos új eszközökről.
A VG szerint a csúcstalálkozót megelőzően Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke jelentést készített, amelyben a „lassú agónia” veszélyére figyelmeztetett. A Draghi-jelentés szerint akár évi 800 milliárd euró új beruházásra is szükség lenne. A portál szerint Trump győzelme az amerikai választáson még sürgetőbbé tette a cselekvést, mivel kereskedelem- és gazdaságpolitikája tovább ronthatja az öreg kontinens versenyképességét az amerikai gazdasággal szemben. A tagállamok kormányai egyetértenek abban, hogy a kérdés megoldása sürgető, viszont néhány bennfentes hangsúlyozta azt is, hogy az amerikaiakkal és a kínaiakkal való versengéshez egyelőre nincs meg a blokkban a kellő ambíció.
A fiskálisan konzervatív nemzetek, köztük Németország és Hollandia, régóta ellenzik a további finanszírozási intézkedéseket,
mivel úgy vélik, hogy elegendő forrás áll rendelkezésre, és inkább megvárják a jövő nyáron kezdődő tárgyalásokat a következő, 2028-ban induló hosszú távú uniós költségvetésről – mondták a hírügynökségnek az ügyet ismerő személyek.
A teljes cikk ITT elérhető!
KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK