Magyar Bálint oktatási miniszter közelmúltban vásárolt budaligeti háza előtt tartott sajtótájékoztatót Nyitrai Zsolt fideszes politikus, a Fidelitas alelnöke. Nyitrai közölte: szerintük sem törvénytelen, hogy Magyar Bálint kedvezményes kamatozású lakáshitelt vett fel az ingatlanvásárláshoz, azt ugyanakkor etikátlannak tartják, hogy a miniszter nem sokkal azt megelőzően vett fel 30 milliós hitelt, hogy a kormány 15 millióra csökkentette a kedvezményesen felvehető összeget (a Magyar Nemzet szerint március 12-én vette fel a miniszter a hitelt, a kabinet pedig több mint két hónappal később, május 21-én döntött a plafon csökkentéséről). Az ellenzéki politikus leginkább azt kifogásolja, hogy szerinte a szabad demokrata kormánytag bennfentesként tudhatott a készülő módosításról, amely várhatóan június végén lép életbe.
Nyitrai emlékeztetett arra is, hogy korábban képviselőtársával, Rogán Antallal együtt május végén azt a kérdést intézték a miniszterelnökhöz, hogy "Kik azok az állami vezetők és vezető beosztású köztisztviselők, akik a lakáshitelezés tervezett változtatása előtt 15 millió Ft-nál nagyobb összegű államilag támogatott hitelt vettek fel?" Nyitrai elmondása szerint eddig nem kaptak választ a kormányfőtől.
A Fidelitas alelnöke annak kapcsán tartott sajtótájékoztatót, hogy a Magyar Nemzet szerdai számában cikket közölt "Kétszer 30 milliós hitel Magyar Bálint villájára" címmel. Ebben a lap azt állította, hogy a politikus által eddig is elismert harmincmillió forintos OTP Jelzálogbank Rt.-től felvett hitele mellett ugyanazon a napon - az akkor eladás előtt álló - II. kerületi Garas utcai lakására is bejegyzett egy harmincmilliós jelzálogot az OTP és Kereskedelmi Bank Rt..
OM: valótlant állít a Magyar Nemzet
Az Oktatási Minisztérium sajtóirodája által kiadott közlemény szerint felháborító a Magyar Nemzet "hecckampánya", amely olyan színben tünteti fel Magyar Bálint lakásvásárlását, mintha a miniszter kétszer vett volna fel kedvező kamatozású hitelt. A közlemény szerint a valóság ezzel szemben az, hogy Magyar Bálint csak egy kedvezményes kamatozású hitelt vett fel, ráadásul a köztisztviselőknek járó kedvezményt nem vette igénybe. Emellett egy hónapra igénybe vett egy áthidaló jelzálog-kölcsönt, ami piaci kamatozású, bárki által igényelhető, és nem kedvezményes - áll a közleményben.
Az OM sajtóirodájának közlése szerint a 93,5 millió forintba kerülő új ingatlanra - amelybe a miniszter családjával és édesanyjával együtt költözött be - a lakásvásárlási szerződést 2003. február 14-én kötötték meg. A vásárlást a miniszter saját 58 millió forintot érő ingatlanának eladásából, édesanyja régi lakásának értékesítéséből, valamint hitel felvételéből fedezték. A hitelkérelmet február 21-én nyújtották be, az áthidaló jelzálogkölcsönt pedig az eladásra szánt ingatlanra vették fel. Ezt a 30 millió forintos kölcsönt egy hónappal később, az ingatlan eladása után visszafizették - közölte a sajtóiroda, amely a közleményben hozzátette azt is, hogy Magyar Bálint magyar állampolgár, így ugyanolyan jogok és lehetőségek illetik meg lakásvásárlása során, mint bárki mást.
Kuncze: a piranha-kommandó leleplezte saját magát
"A Fidelitas mai demonstrációjával leleplezte a több mint két hete tartó hecckampány igazi célját" - írja közleményében Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke, aki szerint minden eszközt bevetnek, hogy lejárassanak egy köztiszteletben álló politikust, és megakadályozzák az általa elindított reformok sikerét. "Abban a hecckampányban, amelyet a Fidesz és a Magyar Nemzet Magyar Bálint ellen folytat, ma újabb határt léptek át" - fogalmaz az SZDSZ elnöke, aki szerint a Fidesz pontosan tudja, hogy Magyar Bálint lakásvásárlása tiszta és törvényes, valamint ismeri a miniszter vagyonnyilatkozatát. "Miután hiába próbálták besározni, most azt sejtetik, hogy Magyar Bálint lakásának köze van mindahhoz, amivel eddig vádolták. Az után, hogy már nem tudták egy mondatba többször belepréselni a korrupt és hazug jelzőket, ma már a miniszter családjának nyugalmát akarták megzavarni" - olvasható Kuncze levelében.
"Fél évig támadta szakmai érvekkel a Fidesz az oktatási reformot, de alulmaradt. Ezután elővették a korrupció vádját, de ez a támadássorozat is kifulladt. Ezután, úgy látszik, semmilyen eszköztől nem riadnak vissza. Négy év papagáj-kommandó után beindult a piranha-kommandó" - írja Kuncze, aki szerint itt már nem Magyar Bálintról és nem az Oktatási Minisztériumról van szó, hanem a magyar közélet színvonalát, méltóságát és becsületét kell megvédeni.