Tompos Judith ügyvéd szabálysértés hiányában az eljárás azonnali megszüntetését és a külföldi állampolgárok - 3 osztrák, 2 szlovák, 1-1 brit, holland, német, román és svájci - útleveleinek visszaadását kérte. A jogi képviselő kifogásolta, hogy eddig nem volt módjuk megismerni, hogy milyen szabálysértéssel vádolják a 14 demonstrálót, így nem tudtak a védekezésre felkészülni. A bíró az ügyvéd kifogásait elutasította a fellebbezés lehetősége nélkül, majd ismertette a rendőrségi feljelentést.
Eszerint rendzavarás miatt indult ellenük szabálysértési eljárás. Az előállítottak ugyanis közterületen, engedély nélkül az erőmű kapujához láncolták magukat, ezzel megakadályozták a szállítást, valamint egy gépkocsiból folyamatosan szirénáztak, és ezzel riadalmat keltettek az ott dolgozókban. Az aktivisták többszöri rendőri felszólítás ellenére sem vonultak el, így a rendőrség testi kényszert alkalmazott. A tárgyalás tanúk kihallgatásával folytatódik.
Garázdaság és rongálás bűncselekménye miatt pénteken a Paksi Városi Bíróság további öt külföldi és egy magyar Greenpeace-aktivistát ítélt el gyorsított eljárásban. Az aktivistákat egy év próbára bocsátotta a bíróság, és a külföldieket - egy német, egy svájci és három osztrák állampolgárt - egy évre kitiltotta Magyarország területéről.
A hat ember azért került bíróság elé, mert a csütörtöki demonstráción a rendőrség szerint a megrongáltak az erőmű biztonsági berendezését. Emellett átmásztak az erőmű kerítésén, ami a magyar hatóságok szerint "zavarkeltésnek" minősül. Ezzel kapcsolatban a Greenpeace ügyvédje kijelentette: felháborító, hogy a magyar hatóságok szerint hat ember képes zavart kelteni azzal, hogy átmászik egy kerítésen, noha Ausztriában ez még magánterület megsértésének sem minősülne.
A Greenpeace környezetvédő szervezet csütörtökön azért rendezett tüntetést a Paksi Atomerőmű előtt, mert nem kaptak időben választ a magyar miniszterelnöktől levelükre. A levélben kifogásolták az erőmű működésének tervezett meghosszabbítását. Biztosítékot kértek arra, hogy a létesítményt az eredetileg tervezett időben, 2012. és 2017. között bezárják.
A Greenpeace International csütörtök este online tiltakozást indított, melynek során az egész világból küldhettek e-maileket Medgyessy Péter miniszterelnök és Lamperth Mónika belügyminiszter elektronikus címére mindazok, akik tiltakozásukat szerették volna kifejezésre juttatni. A paksi megmozdulás következményeit vizsgálja az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet is - közölte a Greenpeace.