A Fidesz húsz frakcióvezető-helyettest is választott. Többségük korábban is ugyanezt a tisztséget töltötte be - mondta az Halász János, az újonnan megválasztott frakció-szóvivő. Simicskó Istvánt, aki lemondott, amiért egyedüliként nemmel szavazott az EU-csatlakozásra, újra megválasztották.
Áder: drámaian romlott a gazdaság helyzete
"Drámaian romlott az ország, és mindenekelőtt a gazdák helyzete" - mondta Áder János frakcióvezető a frakcióülés elején. "Szinte minden második napon van gazdatüntetés, mert a kormány sem a tej-, a baromfi-, sertésválságot, sem a súlyos aszállyal kapcsolatos problémákat nem tudja orvosolni" - közölte Áder.
"Keller László politikai ámokfutásának második évében, az összeesküvéselméletek összeomlásának második napján" a frakció azt veszi számba, hogy mi történt a Medgyessy-kormány alatt a magyar gazdaságban, "hogyan teljesedett ki a választások előtt ígért jóléti rendszerváltozás" - mondta a frakcióvezető.
Varga Mihály volt pénzügyminiszter szerint "sodródás és bizonytalanság, helybenjárás" jellemezte az elmúlt egy esztendőt, lényeges gazdasági döntés nem született. "Az állam aktív szereplőből passzív szemlélőjévé vált a gazdasági folyamatoknak" - mondta a volt pénzügyminiszter.
Varga szerint szemben a Medgyessy-kormány azon választási ígéretével, hogy 400 ezer új munkahelyet teremtenek a négy év alatt, egyelőre 30 ezerrel növekedett a munkanélküliek száma.
A volt pénzügyminiszter utalt arra, hogy az államháztartási hiány az idei év első négy-öt hónapjában már meghaladja a 400 milliárd forintot. "A Medgyessy-kormánynak sikerült azt a bravúrt elérni, hogy az elmúlt évben csaknem annyival növekedett az államadósság, mint az Orbán-kormány teljes négy éve alatt összesen" - mondta Varga azzal összefüggésben, hogy számítása szerint az államadósság az elmúlt tíz hónap alatt 20 százalékkal nőtt.
A fideszes politikus az aggasztó gazdasági adatok között említette, hogy a külkereskedelmi mérleg hiánya a tavalyi 183 milliárd forinttal szemben ez év első negyedében már 285 milliárd forintot tesz ki. Hozzátette: az elmúlt 13 esztendőben nem volt példa arra, hogy a működőtőke beáramlása nemcsak megállt, de a kiáramlása is megkezdődött.
Megemlítette: a Medgyessy-kormány 800 kilométer hosszú autópálya-építést ígért, majd ígéretét az 420 kilométerre módosította, de a valóságban csak azok az autópálya- és autóút-építések történtek meg, melyeket az előző kormány indított el. "A magyar kormány magyar minisztériuma abban jár az élen, hogy hogyan lehet elérni, hogy csak külföldi kivitelezők építhessenek Magyarországon autópályát" - tette hozzá.
A volt pénzügyminiszter emlékeztetve arra, hogy 1995-ben a Bokros-csomag első intézkedéseként 9 százalékkal leértékelték a forintot, kijelentette: a forint mostani meglepetésszerű leértékelésével, amivel az előző hónaphoz képest az euróval szemben 8 százalékot veszített értékéből a forint "megérkezett a Medgyessy-csomag".
A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjának mezőgazdasági kabinetje közleményében arra szólítja fel a kormányt, hogy a Medgyessy-csomag mezőgazdaságot érintő megszorító intézkedéseit azonnali hatállyal vonja vissza, továbbá biztosítson 30 milliárd forintos gyorssegélyt az aszálykárok enyhítésére valamint a sertés-, tej-, és baromfiválság kezelésére.
Az ellenzéki párt oktatási kabinetje is közleményt fogalmazott meg a kecskeméti tanácskozás idején, az ebben megfogalmazottak szerint a költségvetési megszorítás miatt válságos helyzetbe kerülhetnek a felsőoktatási intézmények, és az elvonás mintegy 1400-1500 egyetemi, főiskolai oktató állását veszélyeztetheti.
A Fidesz képviselőcsoportja úgy látja, a tárca forrásokat elvonó döntése nyomán több olyan szerződést is fel kell bontani, amelyekre korábban kötelezettséget vállalt, ez pedig "túl azon, hogy perek sokaságát eredményezheti, több száz óvoda, iskola, civil szervezet programját veszélyeztetheti - áll a Fidesz közleményében.