A szegénységről szóló felmérés hivatalosan az ország "humán fejlettségét" (hivatalos rövidítése: HDI) vizsgálta. A HDI egy mérőszámban egyesíti a gazdaság teljesítménye mellett az adott országban várható élettartamot és iskolázottságot. Magyarország a világranglista 35. helyén áll, közvetlenül a térség országai mellett, Csehország a 33., Szlovákia a 36., Lengyelország a 37. - írja a Népszabadság..
A felmérés 2000-es adatokra alapul, ám a közelmúlt gazdasági növekedésével nem került jobb helyre az ország, sőt a szegénységi rés - a legszegényebbek átlagtól való elmaradása - újra növekszik - derül ki a Fóti Klára szerkesztette tanulmánykötetből. Ma 1,2-1,3 millió ember él halmozottan rossz körülmények között, vagyis legalább három jellemzi őket a szegénység öt formája - jövedelmi, szubjektív, fogyasztási szegénység, lakás vagy lakásfelszerelésben megnyilvánuló szegénység - közül.
A lap szerint a kisgyerekeknél a legnagyobb a szegénység kockázata, halmozottan hátrányos körülmények között élt az iskoláskor alatti gyerekek ötöde, a 14 évesnél fiatalabbak 17 százaléka. A háromévesnél fiatalabbak aránya a lakosságból 2,5 százalék, a szegények közötti arányuk 6 százalék. A szociális ellátásokból, juttatásokból nem kapnak arányosan nagyobb részt a szegények - írja a Népszabadság.