Tárgyalóasztalhoz ült szerdán a romaügyi államtitkár meghívására és jelenlétében az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) két, önmagát elnöknek tartó vezetője. Az egyeztetés azonban sikertelen volt, mert továbbra is mind a két fél ragaszkodik ahhoz, hogy ő a szervezet legitim elnöke. A szerdai megbeszélés után Teleki László romaügyekért felelős államtitkár nem foglalt állást, hogy kit tart legitim elnöknek.
Horváth Aladár kijelentette, hogy felfüggeszti elnöki tevékenységét, mivel a jelenlegi helyzetben nem tud felelősséget vállalni a OCÖ munkájáé rt. Bírósághoz fordult, hogy megállapítsák: törvénytelenül váltották le, valamint okirathamisítás gyanúja miatt ügyészséghez fordult, mert szerinte meghamisították az OCÖ szervezeti működési szabályzatát.
A kialakult helyzetről továbbá állásfoglalást kér a kormánytól is. Horváth Aladár Kiss Péter kancelláriaminiszterhez fordult: "Kormányzati állásfoglalásért folyamodtam az OCÖ legitim, törvényes működése és jogi problémája megoldása érdekében" - mondta. A levelet személyesen adta át a miniszternek, amelyben kéri, alkossanak véleményt a testületen belül történt személyi változások és döntések törvényességéről - tette hozzá.
Kolompár Orbán szerint Horváth a segítségük nélkül soha nem lett volna még csak tagja sem az OCÖ-nek. Elmondta: csak a bíróságnak van joga a vita eldöntéséhez, és a döntést tiszteletben fogják tartani. Az [origo] kérdésére, hogy miért kellettt alig több mint három hónappal megválasztása után Horváth Aladárt leváltani, Kolompár azt válaszolta, hogy a leváltott elnök egyszemélyben hozta meg a döntéseket, és például egyedül, megkérdezésük nélkül tett javaslatokat az antidiszkriminációs törvénytervezetre.
Horváth Aladár elnököt a vitatott június 25-i közgyűlésen hívták vissza, ahol Kolompár Orbánt választották meg helyette. Horváth szerint azonban szabálytalan körülmények között történt a leváltása. Az OCÖ-n belüli erőviszonyok viszont Kolompárnak kedveznek, akinek több mint kétszer annyi híve van, mint Horváth Aladárnak.