Két főiskolai hallgató olyan személyek helyett ment el nyelvvizsgázni pénzért, akik megszerezték ugyan a diplomájukat, de a kötelező nyelvvizsgát nem tették le. Az így megvásárolt nyelvvizsgával több tucat személy jutott teljes értékű diplomához. A tavaly nyáron kipattant ügynek harminc gyanúsítottja volt, köztük Mező Ferenc, Debrecen egyik fideszes önkormányzati képviselője.
A fideszes Mező érintettsége nyilvánosságra kerülését követően azonnali hatállyal lemondott mandátumáról, és felfüggesztette párttagságát. A férfira a múlt héten, csütörtökön a Nyíregyházi Városi Bíróság elsőfokú ítéletében 60 ezer forint pénzbírságot szabott ki nyelvvizsgával való visszaélés miatt. A férfi ugyanakkor fél éve köztisztviselői állásban, politikai tanácsadóként dolgozik a debreceni önkormányzatnál.
Kovács László debreceni szabad demokrata önkormányzati képviselő kedden közölte: "Elfogadhatatlan, hogy egy olyan személy, aki ellen büntetőeljárás indult, köztisztviselőként van alkalmazásban. Ez a többi köztisztviselő lejáratása."
A kormánypárti önkormányzati képviselő megjegyezte: ha Mező a rá kirótt pénzbüntetést megfizeti, akkor erkölcsi bizonyítvánnyal ezután is rendelkezhet, így törvényi akadálya nincs annak, hogy köztisztviselői állást töltsön be. A helyi SZDSZ szerint azonban az, hogy olyan ember látja el tanácsokkal az ország második legnagyobb városának polgármesterét, aki ellen büntetőeljárás indult, a jó ízlés határait súrolja.
"Nem bírálhatom felül sem a magyar jogszabályokat, sem a bíróság döntését. Amennyiben egy köztisztviselő elveszíti büntetlen előéletét, akkor az érvényes jogszabályoknak megfelelően kell eljárni vele szemben. Ha maga a bíróság értékeli úgy, hogy a Mező Ferenc által elkövetett cselekmény olyan csekély súlyú, hogy továbbra is büntetlen előéletű és rendelkezik erkölcsi bizonyítvánnyal, akkor nekem ezt tudomásul kell vennem" - tudatta rövid közleményében Kósa Lajos.
Fausz Zoltán aljegyző az [origo]-nak azt mondta: Kovács állításával ellentétben Mező nem Kósa személyes tanácsadója, hanem önkormányzati politikai tanácsadó. Megjegyezte azt is, hogy Mező ügyében még csak elsőfokú ítélet született, ami nem jogerős. Ha jogerőre emelkedik a pénzbírság, kifizetése után a volt képviselő akkor is mentesül a további joghátrányok alól.