Hivatali bűncselekménnyel gyanúsította meg Bácskai János dandártábornokot, a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ (SZBEKK) főigazgatóját a Budapesti Katonai Ügyészség - közölte Margl Zoltán csoportvezető ügyész az MTI-vel szerdán.
Több napilap a forrás feltüntetése nélkül arról számolt be szerdán, hogy a nemzetbiztonsági államtitkár feljelentése alapján nyomozás indult Bácskai János ellen. Az [origo] információi szerint azonban nem Tóth András volt a feljelentő. Az ügyészség hivatalból indított nyomozást, azaz saját maga értesült valamiről, ami bűncselekmény gyanúját alapozta meg. A nyomozást múlt héten pénteken rendelték el.
Pál Tibor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára elmondta: a legfőbb ügyész hétfőn értesítette a tárcát levélben, hogy eljárás indult Bácskai ellen. A tábornokot ezután hazarendelték szabadságáról, hogy a nyomozás során bármikor elérhető legyen. Ugyanakkor egyelőre nem függesztették fel állásából. Pál Tibor arra a kérdésre, hogy tudomása szerint van-e összefüggés a tábornok elleni eljárás és a K&H brókerügye között, azt válaszolta, hogy mint az a kérdésekből is látszik valószínűsíthető az összefüggés. A politikus érdemben nem nyilatkozott Bácskai gyanúsításának hátteréről.
Az [origo] információi szerint Bácskai János felfüggesztése csupán az idő kérdése, a Belügyminisztériumban egyelőre vizsgálják a lépés munkajogi hátterét. A tábornok ugyanis eredetileg a Nemzetbiztonsági Hivatalban dolgozik, de az SZBEKK vezetésése céljából átvezényelték a BM állományába. A munkáját a belügyminiszter alá rendelve végzi, de a miniszterelnök nevezte ki. A jogászoknak meg kell állapítaniuk, hogy kinek van jog felfüggeszteni Bácskait jelenlegi beosztásából, illetve szükséges-e fegyelmi eljárást indítani ellen, amit persze megint kérdés, hogy ki folytathat le.
Az ügyészség azonban szedán délután megerősítette, hogy Bácskai János, a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ vezetője ellen megindították a nyomozást. A gyanút csak tág körben írták le a hivatali bűncselekmény fogalommal, ami alatt a lapok beszámolói szerint konkrétan bűnpártolást kell jelen esetben érteni. Ezt az alapozta meg, hogy Bácskai állítólag többször is találkozott Bécsben Kulcsár Attilával, a K&H-brókerbotrány eddig egyetlen gyanúsítottjával.
Az SZBEKK 2001-ben jött létre Pintér Sándor, az Orbán-kormány belügyminiszterének kezdeményezésére. A több nyugati példa alapján felállított szervezet feladata a szervezett bűnözés kategóriájába tartozó információk összegyűjtése és az alapján az illetékes szervezetek tájékoztatása, az ő munkájuk összehangolása. Az SZBEKK tehát elvileg a legtájékozottabb központi szervezet a szerevezett bűnözés elleni munka terén. Információkat csak a nyomozó hatóságoktól és a titkosszolgálatoktól szerezhet, saját nyomozati vagy hatósági jogköre nincsen. A szervezet a belügyminiszter irányítása alatt áll.