OCÖ: okirat-hamisítás miatt indított nyomozást a BRFK

Vágólapra másolva!
Ha szükséges, meghosszabbítja az okirat-hamisítás alapos gyanúja miatt indított nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) június 25-i közgyűlésén történtek kapcsán.
Vágólapra másolva!

"A nyomozás jelenlegi szakaszában az informatikai szakértő véleményére vár a rendőrség gazdaságvédelmi osztálya, mert a hivatalos dokumentumok számítógépen készültek" - mondta Unger Pál, a BRFK kommunikációs osztályának sajtóügyeletese.

A július végén kezdődött nyomozás - a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosításával kapcsolatban - ismeretlen tettes ellen indult. Jelenleg is tart a tanúkihallgatás, az adatgyűjtés, de konkrét gyanúsított még nincs az ügyben - mondta el kedden Kormos Endre alezredes. A BRFK kommunikációs osztálya sajtóalosztályának vezetője azt is közölte, hogy a rendőrség a testület korábbi közgyűlésein hozott határozatokat is ellenőrzi.

Unger Pál elmondta: "a rendőrség a törvényi feltételek mellett többször is meghosszabbíthatja a nyomozás időtartamát, ha szükségesnek tartja". A sajtóügyeletes a nyomozás érdekeire hivatkozva nem adhatott felvilágosítást az eddigi vizsgálatok eredményeiről.

A rendőrségnek a büntetőeljárásról szóló, július 1-jén életbe lépett törvény értelmében minden nyomozást két éven belül le kell zárnia. A korábban előírt "alapos gyanú" helyett július 1-jétől már elegendő a "gyanú" fennállása is ahhoz, hogy az ügyészség vádat emelhessen.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztályának tájékoztatása szerint megalapozott a gyanú, hogy az OCÖ június 25-i közgyűlésén kiosztott szmsz olyan szabályokat tartalmaz, amelyeket a testület nem fogadott el. Kormos Endre korábban azt is elmondta: amennyiben bebizonyosodik az okirat-hamisítás ténye, külön vizsgálat tárgya lesz az is, történt-e törvénysértés azzal, hogy egy új aláírási címpéldánnyal vettek fel különböző összegeket az OCÖ pénzét kezelő bankban.

Kertész Lóránt OCÖ képviselő július 15-én tett feljelentést a fővárosi VI.-VII. kerületi ügyészségen, a BRFK Nyomozó Főosztály Gazdaságvédelmi Osztálya pedig a hónap utolsó napján rendelte el a nyomozást. Kertész Lóránt véleménye szerint az OCÖ júniusi közgyűlésén hozott határozatok nem érvényesek, és jogtalanul mozdították el Horváth Aladárt elnöki pozíciójából.

A posztra márciusban megválasztott Horváth Aladár a személyét érintő határozatokkal kapcsolatban június 25-én fordult Kiss Péter kancelláriaminiszterhez állásfoglalásért, aki azzal az indokkal, hogy "nincs alkotmányos felhatalmazása állást foglalnia a miniszternek az OCÖ legitim, törvényes működése és jogi problémájának megoldása érdekében", elutasította azt.

Horváth Aladár július végén személyiségi jogi pert indított Kolompár Orbán, az OCÖ vitatott körülmények között megválasztott elnöke ellen, mert véleménye szerint "jó hírében súlyos károk keletkeztek" az OCÖ elnöki vita kapcsán.

Az OCÖ leváltott elnöke kedden arról tájékoztatta a távirati irodát, hogy október elsején, a Kecskeméti Városi Bíróságon kezdődik az első fokú tárgyalás az elnöki cím jogtalan használata, valamit személyiségi jogainak megsértése miatt. "Bízom abban, hogy mielőbb döntés születik az ügyben, mert Magyarország legnagyobb nemzetisége nem maradhat legitim vezető nélkül" - fogalmazott a roma vezető.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!