- Hadd biztosítsam Önt arról, hogy Teller Ede professzor úrnak semmi, de semmi köze a levélhez - jelentette ki Susan Houghton a Magyar Távirati Irodának arról a magyar belpolitikával foglalkozó állásfoglalásról, amelyet a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium faxáról juttattak el pénteken a Népszabadságnak.
Az LLNL később sajtónyilatkozatot adott ki, amelyben "teljes hamisításnak" minősítette a "Rossz hírek a szülőföldről" című, Teller Edének tulajdonított levelet. A közlemény szerint a professzor személyes titkárai mind a Livermore laboratóriumnál, mind a Hoover Intézetnél megerősítették, hogy a levél szerzője nem Teller Ede, és az írás nem is tükrözi a professzor személyes meggyőződését.
Az LLNL a nyilatkozatban felhívja az újságírók figyelmét arra, hogy a levelet négy nappal a professzor halála után küldték el faxon. Az LLNL jelenleg vizsgálatot folytat annak kiderítésére, hogy kitől származik a levél. Susan Houghton, az LLNL sajtófelelőse sajnálatosnak nevezte, hogy vannak olyanok, akik megpróbálnak tőkét kovácsolni a professzor nevéből.
"Ez nem Teller professzor levele, ő soha nem írt ehhez hasonlót sem" - hangsúlyozta Houghton telefonon adott nyilatkozatában. Azt is elmondta, a professzor környezetében lehetett valaki, aki ezt az üzenetet küldhette Teller Ede nevében.
Gen Phillips, aki negyven éven át volt a professzor titkárnője ugyancsak kizártnak tartotta, hogy Teller Ede írta volna az üzenetet, amelynek létezéséről hétfő reggelig tudomása sem volt. "Tudjuk, mit írt, és ilyet sohasem írt" - mondta arra a kérdésre, hogy a levelet a professzor halála előtt lediktálhatta-e, bármilyen dátum álljon is a faxon.
Gen Phillips úgy fogalmazott, hogy Rozsnyai Balázsról, az intézet nyugalmazott munkatársáról feltételezik, hogy ő küldhette el az üzenetet az intézet faxán, anélkül, hogy annak használatára engedélyt kért volna.
Rozsnyai Balázs 1986 óta dolgozott az LNLL-nél, nyugdíjazása óta részmunkaidőben. A titkárnő elmondta, hogy Teller Ede az utóbbi években hetente két alkalommal járt be a Livermore laboratóriumba, utoljára egy héttel halála előtt. Teller Ede az egyik alapítója, 1958-60 között igazgatója volt a Livermore kutatóintézetnek. Nyugdíjba vonulása, 1974 óta az LLNL tudományos tanácsadója, valamint a Hoover intézet tudományos főmunkatársa is volt.