Az Oktatási Minisztérium felmérései szerint Magyarországon a hátrányos helyzetű fiataloknak szinte alig van esélyük arra, hogy főiskolások vagy egyetemisták legyenek. Annak érdekében, hogy ezeknek a tanulóknak is legyen esélyük a diplomaszerzésre, egységes, egymásra épülő, az óvodától a diplomáig tartó esélyteremtő rendszert épít ki a tárca.
Ennek keretében az Oktatási Minisztérium tervei szerint 2005-től a felsőoktatási intézményekben az első alapképzésre könnyebben felvételt nyerhetnek a hátrányos helyzetű fiatalok. Aki eléri az adott államilag finanszírozott szakon, szakpáron megállapított ponthatár 80 százalékát, de legalább 72 pontot, azt már felveszik. Hátrányos helyzetűek közé sorolják az állami gondozottakat és azokat a fiatalokat is, akiknek szülei gyermekvédelmi támogatásra kaptak a jelentkező középiskolás évei alatt.
Az OM szerint a könnyítésekkel felvett diákok aránya az adott intézményben legfeljebb 20 százaléka lehet az összes hallgatónak. A tervek szerint összesen így évente egy-kétezer hátrányos helyzetű tanuló kerülhet be az egyetemekre, főiskolákra. A tárca emellett mentori programot dolgoz ki, hogy a felsőoktatásba bekerülő hátrányos helyzetű hallgatók tanulmányaikhoz az intézménytől segítséget kapjanak.
Az óvodától a diplomáig program keretében emellett szeptember 1-jétől az óvodai étkeztetést ingyenessé teszik a rászorultaknak és ugyancsak ingyenes lesz - rászorultsági alapon - a közoktatásban a tankönyv. A tárca közleménye szerint a könnyített felvételik bevezetése érdekében a felsőoktatási intézmények felvételi eljárásának általános szabályairól szóló, 269/2000 számú kormányrendelet módosítását javasolják.