Alkotmánybírósághoz fordulnak a májtranszplantáltak

Vágólapra másolva!
Az Alkotmánybírósághoz fordul a szervátültetettek szervezete és a májtranszplantáltak egyesülete, ha az egészségügyi tárca nem juttat elég pénzt májátültetésre. A Magyar Szervátültetettek Szervezetének elnöke szerint ugyanis a jelenlegi 25 átültetéshez képest 70-80-ra lenne szükség, amire a minisztérium nem biztosítja a fedezetet.
Vágólapra másolva!

Székely György, a Magyar Szervátültetettek Szervezetének elnöke az [origo]-nak elmondta: szerintük alkotmányellenes, ha a pénzhiány miatt nincs egyenlő esélyük a betegeknek. "Az egészségügyi minisztérium egy bizonyos számú átültetésre szerződik. Idén 25 átültetés volt, és 70-80-ra lenne szükség" - állította az elnök. Hozzátette: két hete a tárca 45 millió forintot biztosított, ám ez azonnal el is fogyott, hiszen csak három átültetésre volt elég a pénz.

A szervezet elnöke szerint alkotmányellenes az egészségügyi tárca azon elképzelése, hogy a szerződésben szereplő számon felüli műtéteket a transzplantációt végző klinika fizesse. "Az alkotmány rögzíti az emberi élethez és az egészséghez való jogot. Ha ellenben zárt kassza van, a betegeknek csak egy része részesülhet az életmentő műtétben" - közölte Székely. Hozzátette: a várólistán lévő betegek már csak egy évnél rövidebb ideig élhetnek, így valamennyiüknek sürgős a beavatkozás.

Székely szerint nemcsak a májátültetés problémás Magyarországon, mivel évente csak körülbelül 10 szívátültetést végeznek, míg a szervezet elnöke szerint 40-50-re lenne szükség. Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy az idén a májátültetések száma a tavalyi 17-hez képest nőtt 25-re.

A szervezet elnöke megjegyezte: ha az alkotmánybírósági eljárás túl hosszadalmas lenne, akkor a Legfőbb Ügyészséghez fordulnak az ügyben.

Szikinger István alkotmányjogász az [origo]-nak azt mondta: akkor lehet Alkotmánybírósághoz fordulni, ha egy jogszabály nem biztosítja megfelelően az alkotmányban rögzített jogokat. Az alkotmány valóban kimondja az egészséghez való emberi jogot, ám az alapjogok bizonyos esetekben korlátozhatók. "Az alkotmányból még nem következik az, hogy mindenki minden kezelést megkap, amit akar. Persze ez nem azt jelenti, hogy bárkit is meg lehet fosztani a segítségtől, ha szüksége van a beavatkozásra" - tette hozzá. Az alkotmányjogász megjegyezte, ebben az esetben - ha az a kifogás, hogy nincs elég pénz az átültetésre - érdemesebb polgári peres eljárást indítani.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!