"A titoktartás valamilyen formában történő szabályozására szükség van, ugyanakkor a jelenlegi rendelkezést nem tartjuk elfogadhatónak" - mondta a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesületének (MANTE) alelnöke, Porogi András csütörtöki sajtótájékoztatóján.
A szervezet aláírásgyűjtő íveket küldött az iskolákba és az iskolai szervezetekhez. A MANTE úgy tervezi, hogyha összegyűlik az 50 ezer aláírás, a listát átadják az Országgyűlés elnökének. Hozzátette: a MANTE a törvényt jelen formájában alkalmatlannak, abszurdnak és károsnak tartja.
A törvényben az szerepel, hogy "a pedagógust és a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottat titoktartási kötelezettség terheli a gyermekkel, a tanulóval és családjával kapcsolatos minden olyan tényt, adatot, információt illetően, amelyről hivatásának ellátása során szerzett tudomást. (...) A titoktartási kötelezettség nem vonatkozik arra az esetre, ha alóla a szülővel történő közös tekintetében a tanuló, másokkal történő közlés tekintetében a tanuló és a szülő közösen, mindkét esetben írásbeli felmentést adott".
A MANTE alelnöke kifejtette: azért ítélik a törvényt alkalmatlannak, mert nem tudja teljesíteni azt a szándékot, hogy növelje a tanár és a diák közötti bizalmat. Ha a viszony olyan volt, a diák eddig is elmondta problémáit tanárának, és ezután is megteszi majd, ha azonban nincs ilyen kapcsolat, "akkor a legjobb törvény is hatástalan" - állítja a szervezet.
Abszurdnak tartják, hogy kiskorú diákok esetében konkrét tények és információk átadása nélkül lehet tájékoztatni a szülőt, ugyanakkor a gyermek írásbeli hozzájárulását kell kérni konkrét információk átadásához. Porogi András példaként említette, amikor egy pedagógus "aláírásért győzködi" a nyolc-kilenc éves gyermekeket. Problémának tartotta, ha egészségügyi gondokkal, drogfogyasztással kapcsolatos információ jut a pedagógus tudomására, amelyeket a törvény alapján szintén csak a tanuló engedélyével közölhet a szülővel.
Kérdésre válaszolva elmondta: több iskolában felvetődött a tanév elején, hogy a diákok aláírnak egy felhatalmazást, amelyben hozzájárulnak, hogy a pedagógusok tájékoztassák a szülőket. Ennek kapcsán azonban az oktatási tárca kiadott egy körlevelet, amelyben ezt jogszabályellenesnek ítélte.
Olyan esetről a MANTE alelnöke még nem tudott, hogy a pedagógus tájékoztatást adott volna a szülőnek, és ezért a diák feljelentette volna. Megjegyezte: a közoktatási törvény szankciókat nem tartalmaz, de ezt más területen sem teszi meg.