Az uniós csatlakozás után a megpályázható összegek nem emelkednek, de többen utazhatnak majd külföldre, mint eddig. Tavaly 994-en vettek részt a Tempus Közalapítvány szervezésében külföldi szakmai gyakorlaton vagy szakmai úton, jövőre ez a szám megduplázódhat, és az országok köre is bővül, amelyek közül a kiutazók választhatnak.
Az ösztöndíjak odaítélésének rendje nem fog változni, az adminisztrációs változások többsége csak az ösztöndíjak elbírálóit érinti majd - mondta Kardos Anita, a Tempus Közalapítvány PR-csoportvezetője. Most az ösztöndíjak keretszámait többségében államközi egyezmények határozzák meg, a későbbiekben a fogadó ország által felajánlott lehetőségekért a különböző országok pályázói egyszerre versenyezhetnek.
Magyarországon több intézmény és bizottság is foglalkozik ösztöndíjakkal. Közülük az egyik legjelentősebb a Magyar Ösztöndíjbizottság (MÖB), mely több mint kétezer embert juttatott hosszabb-rövidebb külföldi tanulmányi lehetőséghez a múlt évben.
A Tempus Közalapítvány által szervezett ösztöndíjak közül legkedveltebbek a főiskolásoknak és egyetemistáknak szóló Erasmus és a külföldi szakmai gyakorlatokhoz segítséget nyújtó Leonardo programok.
A magyarok által elérhető ösztöndíjak csak hozzájárulást adnak a külföldi tanulmányi időszak költségeihez, ám ez nagyban megkönnyíti a külföldi boldogulást. A megnyerhető összeg a program típusától függően havi 60-130 ezer forintnyi euró. A statisztikák szerint jelenleg a pályázók fele nyeri el az igényelt támogatást.