5 éven belül minden fővárosi szelektíven gyűjtheti szemetét

Vágólapra másolva!
A budapesti szelektív hulladékgyűjtés bevezetése érdekében kedden üzembe helyezték az első öt gyűjtőszigetet Csepelen, ahol külön-külön tárolókban helyezhetik el a lakosok a papírt, a fehér és színes üveget, a műanyagot, valamint a fém italos dobozokat. A tervek szerint 2008-ra már 2000 gyűjtősziget lesz Budapesten, vagyis minden háztartás közelébe jut egy szelektív hulladékudvar.
Vágólapra másolva!

December közepéig a most átadott öt gyűjtősziget mellett a főváros további 95 helyszínén teszik lehetővé a szelektív hulladékgyűjtést - mondta Demszky Gábor főpolgármester. Az összesen száz gyűjtőszigetre 180 millió forintot fordít a Fővárosi Közterület-fenntartó Vállalat.

A tervek szerint 2008-ra már 2000 gyűjtősziget lesz, a begyűjtött anyagok két válogatóműbe kerülnek. Így már valamennyi háztartás könnyen a közelében lévő szigetre juttathatja a szelektíven gyűjtött hulladékokat. A főváros célja, hogy ekkor már a hulladékok legalább egyharmadát külön gyűjtsék, illetve újrahasznosítsák. Ezért kevesebb hulladék után kell majd fizetniük a lakosoknak, vagyis csökken a szemétdíjuk is.

A nagyobb mennyiségű szelektíven gyűjtött anyagokat, valamint szárazelemeket és akkumulátorokat a hulladékgyűjtő udvarokra szállíthatják a budapestiek. Ezekből már több mint tíz található a fővárosban, de a tervek között szerepel, hogy hamarosan valamennyi kerületben legalább egy vagy két ilyen létesítmény fogadja a szelektív hulladékgyűjtésben résztvevőket - utalt rá Demszky Gábor. Sikeresnek mondható a szárazelemek gyűjtésére indított módszer, ezer fővárosi intézményből évente 14-16 tonnányi veszélyes hulladéknak számító elemet sikerül összegyűjteni.

Országosan jelenleg az összes hulladék 3,5 százalékát gyűjtik, illetve hasznosítják jelenleg a szelektív módszerrel - mondta Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter a csepeli gyűjtősziget átadásánál, hozzátéve: a második nemzeti környezetvédelmi programban megfogalmazott célkitűzések szerint 6 év alatt 35 százalékra kellene javítani ezt az arányt. A hulladékpiac beindulásával nyereségessé válhat a ma még jelentős ráfordítást igénylő szelektív hulladékgyűjtés - mutatott rá a miniszter.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!