Kormányzati adatvédelmi központot akar létrehozni az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) - állítja Demeter Ervin és Rogán Antal. A fideszes képviselők szerint erre utal, hogy az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága Kovács Kálmán informatikai miniszter kézjegyével ellátott beadványt kapott az IHM-től, amelyben a tárca azt kéri, hogy egy 5,2 milliárd forintos projektben adjon mentességet a parlament a közbeszerzés alól.
Demeter Ervin, a nemzetbiztonsági bizottság tagja szerint a tervezett projekt egy adatmásolási programot és az elektronikus aláírás bevezetéséhez szükséges informatikai beruházásokat jelent. Ennél több konkrétumot azonban nem árulhatott el a kérdéses beadványról, ugyanis azt az IHM titkosította.
A fideszes képviselő kijelentette: a bizottság következő ülésén kezdeményezni fogja a titkosítás feloldását, amennyiben pedig ez nem történik meg, akkor az adatvédelmi biztoshoz fordul. Demeter úgy vélte, hogy a beadványnak sem nemzetbiztonsági, sem honvédelmi vonatkozása nincs, tehát nem a nemzetbiztonsági, hanem az informatikai bizottságnak kellene tárgyalni azt. Demeter a titkosításra hivatkozva azt nem ismertette, mi indokolta, hogy a beadvány a nemzetbiztonsági bizottság elé kerüljön.
Rogán Antal, a parlament informatikai bizottságának fideszes elnöke szerint a beadvány kísértetiesen hasonlít a Nemzeti Adatvagyon-védelmi Központ tervére, mind költségvetésében, mind céljában. A Magyar Narancs április 10-i cikke szerint az In-Forrás - a Miniszterelnöki Hivatal és a parlament költségvetési bizottságának egyes vezetőivel történt szóbeli egyeztetés után - a Kopint-Datorg Rt. és a Magyar Fejlesztési Bank bevonásával Nemzeti Adatvagyon-védelmi Központ létrehozására készült 6 milliárd forintból. Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára akkor tagadta, hogy a kormány egy ilyen intézményt akarna létrehozni.
A lap szerint az elképzelés lényege egy olyan egységes kormányzati adatvédelmi rendszer létrehozása volt, amely egy váratlan katasztrófa vagy informatikai probléma esetén is megóvja a kormányzati szervek és a költségvetési intézmények adatait. Rogán szerint most ennek a projektnek a felelevenítéséről van szó.
Rogán úgy vélte, hogy az elképzelés ellentétes az adatvédelmi törvénnyel, mert a személyes adatok biztonságát veszélyezteti, ha minden információ megtalálható egy rendszerben, egy helyen. Igaz, azt nem lehet tudni, hogy létrehozása esetén a Nemzeti Adatvagyon-védelmi Központ pontosan milyen adatokat kezelne. Rogán ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy az adatvédelmi ombudsman már az Adó- és Pénzügy Ellenőrzési Hivatal adatmentési akcióját is kifogásolta.
IHM: az Orbán-kormány döntött
"Az IHM a közbeszerzési eljárástól a jogszabályban meghatározott, a titokvédelemhez szükséges mértékig történő eltérésének engedélyezését kérte az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságától" - áll a tárca közleményében.
"A 2001. szeptember 11-i események rávilágítottak a biztonsági kérdések fontosságára. Az információ-technológiára támaszkodó, ezzel egyre hatékonyabb, de ugyanakkor sérülékenyebb közigazgatási, társadalmi folyamatoknál gondoskodni kell az adatvagyon megóvásáról" - indokolta az IHM az adatvagyonvédelmi központ szükségességét. A tárca közleménye szerint a kormány már 2001-ben döntött ezügyben, ám további lépések a megvalósítás érdekében nem történtek. "Az IHM a Magyar Információs Társadalom Stratégia keretében megtervezte a feladat szakmailag megalapozott végrehajtását, és elkezdte annak megvalósítását. A feladat a hatályos törvényi előírások miatt államtitkot képez" - közölte a sajtófőnök.
A közlemény szerint 2001-ben felmérték a stratégiai szervezetek informatikai fenyegetettségét, és komoly veszélyhelyzetre derült fény, ezért az anyagot titkosították. A tárca a kormányváltást követően megtervezte az eTár programot, amely gondoskodik a kulcsfontosságú szervezetek adatvagyonának megóvásáról. Emellett megteremtik az elektronikus aláírás közigazgatási alkalmazásainak biztonságához, az adatmentések összevonhatatlanságához elengedhetetlen a nemzeti gyökértanúsító (kulcs) rendszert és az adatmentések integritását biztosító rendszert.
"A fenti szolgáltatások a hatályos kormányrendelet értelmében a kijelölt óvóhelyi védettségű kormányzati központban kerül kialakításra. A kialakítandó rendszerekhez kapcsolódik a minősített időszakban üzemelő vészüzemi funkciók kialakítása. A kijelölt kormányzati objektumra, az abban elhelyezkedő, a nemzetbiztonsághoz közvetlen kapcsolódó rendszerekre vonatkozó valamennyi adat jogszabályban előírt módon szigorúan titkos" - áll a közleményben.