Magyar elitkommandósok a NATO-csapatoknál

Vágólapra másolva!
Különlegesen képzett kommandósokat ad Magyarország a NATO gyorsreagálású erőibe, akiket ünnepélyes keretek között a jövő hét pénteken "avatnak" hivatalosan hadrafoghatóknak. A szolnoki felderítőkből álló alakulat továbbra is itthon állomásozik, de szükség esetén néhány napon belül bárhol a világon bevethetőek lesznek.
Vágólapra másolva!

Hivatalosan jövő hét péntektől lesz hadra fogható az a magyar alakulat, amelyet Magyarország ajánlott fel a NATO gyorsreagálású haderejébe. A különleges egységet a szolnoki felderítő zászlóaljra alapozva hozták létre. Onnan kerül ki az a 150 kommandós, akik NATO-felkérés esetén napokon belül bárhol a világon bevethetőek lesznek. A 150 keretszámként értelmezendő, azt, hogy a bővebb keretből éppen kikkel töltik fel, az mindig az adott helyzettől függ.

A magyar katonák úgynevezett "ranger-tevékenységet" fognak ellátni a NATO-csapatoknál - mondta a honvédelmi tárca kommumikációs főigazgatóhelyettese, Bocskai István. A "rangerek" különleges felderítők, akik képesek akár mélyen ellenséges hátországban tevékenykedni, információkat szerezni, zavarni és csapásokat mérni az ellenségre.

A magyar kommandósok gyorsaságához jelentős mértékben hozzájárul az a decemberi alkotmánymódosítás, amelynek köszönhetően a csapatok külföldre küldése átkerült a kormány hatáskörébe, így nem kell hosszadalmas, gyakran reménytelen egyeztetéseket folytatniuk a pártoknak, hogy meglegyen a kétharmados parlamenti felhatalmazás egy kiküldetésre. Korábban ugyanis többször is előfordult, hogy az elhúzódó belpolitikai viták miatt jelentős késéssel tudtunk eleget tenni NATO-felkéréseknek.

A NATO tavaly októberben hozta létre gyorsreagálású egységét. A kilencezerfős hadtestet öt napon belül a világ bármely részén bevethetik. A gyorsreagálású hadtest az első kombinált NATO-erő, amelyben mind a légierő, mind a szárazföldi egységek, mind pedig a haditengerészet képviselteti magát. A szervezet céljai szerint az új rugalmas és gyors erő kulcsszerepet játszik majd a terrorizmus elleni küzdelemben.

A hadtest teljessé 2006-ban válik, ekkor 21 ezer főből áll majd. A NATO-tagok rotációs rendszerben biztosítják hadtest személyi állományát, a katonák hat hónapos turnusokban cserélődnek majd.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!