Kocsis István, a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója sajtótájékoztatóján nem árulta el a kártérítés pontos összegét. Csupán annyit közölt, hogy az a kár becsült értékének többszöröse.
A Paksi Atomerőműben 2003. április 10-ről 11-re virradó éjszaka a karbantartás miatt leállított 2. blokk reaktorcsarnokában radioaktív gáz megjelenését észlelték. A vizsgálatok egyértelműen megállapították, hogy a gáz az 1. aknába ideiglenesen telepített tisztítótartályból szivárog. Az atomerőmű április 11-én kiadott 2. fokozatú minősítését április 17-én a nemzetközi INES skála szerinti 3 fokozatba sorolták, súlyos üzemzavarnak minősítették.
Az elvégzett belső és nemzetközi vizsgálatok megállapították, hogy az üzemzavar a fűtőanyag-kazettákon történt lerakódások vegyi tisztítása közben, a tisztítótartály nem megfelelő hűtése miatt következett be. A hűtési elégtelenség következtében a tartályban lévő 30 darab fűtőanyag-köteg megrongálódott.
Megállapították az is, hogy a felelősség egyértelműen a tervező és gyártó céget, a Framatome ANP francia-német konzorciumot terheli, ugyanakkor az atomerőmű vezetése is elismerte, hogy a technológia ellenőrzési és engedélyeztetési eljárása során nem tárták fel annak hiányosságait.
Az üzemzavar következtében a 2. blokk termelési kiesése miatt naponta 50 millió forint kár keletkezett, a megrongálódott 30 kazetta ára darabonként 20-30 millió forint, a sérült tisztítóberendezés költsége is több tízmillió forintra tehető, illetőleg az orosz TVEL konzorcium által megkezdett elhárítási munkálatok hozzávetőlegesen egymilliárd forintba kerülnek.
A Paksi Atomerőmű Rt. 125 milliárd forintos biztosítással rendelkezik a nemzetközi Atompool biztosítónál, 2002-ben a vállalat egymilliárd forintos külön biztosítást kötött, ezenfelül több milliárd forintos egyösszegű kártérítés megfizetéséről kezdett peren kívüli tárgyalásokat a Framatome ANP-vel.