Medgyessy Péter hétfőn megnevezte a legmagasabb rangú köztisztviselőket, akik Magyarországot fogják képviselni az Európai Unió legfontosabb testületeiben. Az EU kormányának is nevezett testület az Európai Bizottság. Itt úgynevezett biztosok dolgoznak, akik a miniszterekhez hasonlóan egy-egy szakterület felügyeletéért felelősek az Unión belül. Ők ellenőrzik, hogy az Unióban betartják-e a szerződéseket és jogszabályokat. Magyarország egy biztost adhat az Uniónak, és ő Balázs Péter lesz, aki most Magyarország nagykövete az EU brüsszeli központjában. A Bizottság tagjait októberben újraválasztják, ezért idén nyáron egyelőre inkább megfigyelőként fog ebben a tisztségben dolgozni Balázs. Várhatóan a strukturális alapokat felügyelő francia biztos mellett tanul bele a munkába, majd novembertől saját szakterületet kap.
Távozik a kormányból Juhász Endre EU-ügyekért felelős tárca nélküli miniszter. Juhász 1998-tól Magyarország főtárgyalója volt a csatlakozási alkudozásokkor. Tavaly májusban lett a kormány tagja, és most Luxemburgba költözik, hogy az Európai Bíróság magyar tagja legyen. Ez a testület foglalkozik minden olyan üggyel, melyben az Uniót perelik, illetve uniós jogszabályokkal akad probléma. Az EU-ért felelős miniszteri poszt nem szűnik meg a kormányban, de Medgyessy Péter nem mondta meg, hogy ki lesz Juhász utódja.
Az Európai Bíróság mellett működik az úgynevezett Elsőfokú Bíróság, ahová az uniós perek első fokon kerülnek. Ennek a testületnek Czúcz Ottó, az Alkotmánybíróság egyik bírája lesz a tagja. Holnap négypárti egyeztetésen tárgyalnak majd arról, hogy ki legyen Czúcz utódja. Szintén Luxemburgba költözik Halász Gejza Zsolt, aki az EU Számvevőszékének elnökségébe kerül. Halász eddig a magyar Állami Számvevőszéknél az EU-val kapcsolatos ügyeket felügyelte.
Szájer József, a Fidesz EU-ügyekért felelős politikusa felháborodott, mert ígérete ellenére a kormány nem egyeztetett pártjával a kinevezésekről. Ez ugyan a kormány joga, de Szájer emlékeztetett, hogy a kormány korábban egyeztetést ígért. Szájer megígérte, hogy együtt fognak működni a magyar EU-tisztviselőkkel, de a kormány döntését "erkölcsileg illegitim"-nek nevezte.