Az esetek többségében helyi önkormányzatok követnek el szabálysértéseket a romákkal szemben, de a munkaügyi, és az egészségügyi ellátással kapcsolatos panaszok száma is folyamatosan nő - mondta Bodrogi Bea, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) egyik jogásza. A jogvédő szervezet most tizedik alkalommal megjelentett Fehér Füzete 28 ilyen eset leírását tartalmazza. Ezek közül néhányban jogerős bírói ítélet született tavaly, ám sok ügy még most is folyamatban van.
Fény derült olyan esetre, amikor a munkaadó roma dolgozójával csak egy-két hónapos határozott idejű munkaszerződéseket kötött évekig, míg mások - ugyanabban a munkakörben - határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkeztek. A sértettnek peren kívüli megegyezéssel végül több mint egymillió forintot fizetett volt főnöke. Nem egy eljárást indított a NEKI olyan ügyekben, amikor azzal az indokkal küldtek el romákat állást hirdető cégek, hogy már betöltötték a meghirdetett állást, ám ezután tovább folyt a munkaerő-felvétel.
Az egészségügyi ellátással kapcsolatos diszkriminációs esetek között szerepelt olyan, melyben egy roma nőnél a természetes szülést erőltették orvosai, holott kórlapján is szerepelt javaslatként a császármetszés. Gyermeke súlyos egészségkárosodással jött a világra. Azzal a sajtóból elhíresült esettel is foglalkozik a jogvédő iroda, amelyben roma nőket tettek meddővé egy kórházban. Egy másik ügyben pedig egy börtönbüntetését töltő férfi sorozatos vesegörcseit csak tüneti kezeléssel enyhítették, emiatt hat hónap alatt olyan súlyos állapotba került, hogy az egyik veséjét el kellett távolítani.
Fennállásának tíz éve alatt a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) kétezer olyan ügyben vizsgálódott, ahol faji megkülönböztetés gyanúja merült föl. Több száz hatósági eljárást és bírósági pert kezdeményeztek, utóbbiak kilencven százalékát megnyerték - mondta mai sajtótájékoztatóján Furmann Imre, a NEKI igazgatója. Az iroda munkatársai pozitív változásként értékelték, hogy az utóbbi években már egyáltalán nem kapnak bejelentést skinhead-támadásokról, és olyan - régebben gyakori - durva esetekkel sem találkoznak, amikor valakit roma származása miatt nem szolgálnak ki vendéglátó egységekben. "A rendőri brutalitás terén javult a parancsnokok hozzáállása, és a bírói ítélkezési gyakorlat is jó irányba változott. Míg évekkel ezelőtt pénzbüntetésre és próbára bocsátásra számíthatott egy kényszervallatást elkövető rendőr, ma már letöltendő szabadságvesztésre ítélik" - mondták a jogászok.