Túrát, színházat várt a Vér és Becsülettől

Vágólapra másolva!
Az ügyészség titkos videófelvételeit nem tekintették meg a Vér és Becsület nevű, újfasisztának tartott szervezet bírósági tárgyalásán, csak tanúkat hallgattak meg. Vezetőjük szerint "egyenruhájuk szubkulturális kötődést, azonos érdeklődést fejez ki". Az ügyészség az alkotmányra és a törvényekre hivatkozva kérte a bíróságtól a szervezet feloszlatását, amelyről a következő tárgyaláson dönthetnek..
Vágólapra másolva!

Tanúk meghallgatásával folytatódott szerdán a Fővárosi Bíróságon (FB) az a polgári per, amelyben a Fővárosi Főügyészség a Vér és Becsület Kulturális Egyesület megszűnésének megállapítását, illetve feloszlatását kezdeményezi. Az ügyészség azt kérte a bíróságtól: állapítsa meg, hogy az egyesületi törvény rendelkezése folytán megszűnt a szervezet, mivel tagjainak száma az előírt 10 alá csökkent, továbbá a 2002. januári bejegyzése óta eltelt időszakban érdemi tevékenységet nem fejtett ki, azaz az egyesület nem is működik. A szervezet feloszlatását, törlését a nyilvántartásból pedig arra hivatkozva kéri az ügyészség, hogy az egyesület tagjai az egyesületi törvénybe, továbbá az alkotmányba és több nemzetközi jogi dokumentumba ütköző módon újfasiszta nézetekkel azonosulnak, azokat képviselik.

A sajtó nagy érdeklődése mellett zajló szerdai tárgyaláson az egyik tanú elmondta, alapító tagja volt ugyan a szervezetnek, de az elmúlt év februárjában kilépett, mert hivatásos katonaként úgy látta, "a sereg szempontjából megbotránkoztató volt" az, amit az egyesület rendezvényeiről a televízió közvetített. A 23 éves fiatalember közlése szerint ő az egyesülettől kulturális programokat, "túrázást, színházba járást, előadásokat, felolvasásokat" várt.

Egy másik tanú arról beszélt, nem tagja az egyesületnek, de a Blood Honour Hungary (BHH) mozgalom képviselőjeként több olyan programot szervezett, amelyen a Vér és Becsület tagjai is megjelentek. A bíró kérdésére megerősítette: közösség elleni izgatás miatt eljárás folyik ellene. "Nem tudom, ön mit ért szkinhed alatt?" - kérdezett először vissza a tanú az ügyésznek arra a kérdésére, hogy a BHH szkinhedmozgalom-e, majd hozzátette: "nem feltétlenül, bár sok szkinhed van benne". Meghallgatása során elmondta még, az általa szervezett rendezvényeken fellépett saját angol elnevezésű zenekara is, amelynek magyarul Minden Rendőr Csirkefogó a neve.

Az ügyész kérdésére, mely szerint a rendezvényeiken megjelenő fiatalok miért viselnek fekete ruházatot, Domokos Endre János, az egyesület ügyvivője azt mondta: ez a ruházat szubkulturális kötődést, azonos érdeklődést fejez ki. Az egyesület által becsület napinak nevezett rendezvényre utalva közölte, hogy "ez egy kegyeleti megemlékezés, ezért természetes a fekete viselet". Domokos Endre János még az októberi tárgyaláson elmondta, 2002 februárjában tartották meg becsület napi megemlékezésüket a budai Várból 1945 februárjában kitörő magyar és német katonák emlékére. Az ügyész megkérdezte: tudja-e, hogy mit jelképez az egyik rendezvényükön megjelent fiatalember fejére tetovált "villámszerű jel, kulccsal keresztezve"? Az egyesület ügyvivője közölte, úgy tudja, hogy az a "Hitlerjugend páncélos hadosztályának" volt a jelképe. Hozzátette: nem tudják befolyásolni azt, hogy rendezvényeiken milyen jelképekkel, ruházattal jelennek meg. "Persze, ha valaki horogkeresztes zászlóval jelenne meg, azzal már elbeszélgetnénk" - fűzte hozzá. Elmondta, tudomása szerint az említett jelvény nem tartozik a tiltott önkényuralmi jelvények kategóriájába. Ha ennek viselete "betiltási ok, akkor veszek egyet-kettőt, és a következő MSZP-rendezvényen fogok azzal megjelenni" - mondta, amiért utóbb a bíró figyelmeztette. Az ügyész kérdésére megerősítette: az egyesületnek jelenleg 15 tagja van.

Az ügyész ezt követően megismételte korábbi bizonyítási indítványát, hogy a tárgyalás következő ülésén tekintsék meg az egyesület rendezvényeiről készült videofelvételeket. A bíró elfogadta az indítványt, és április 5-ére napolta a tárgyalás folytatását.

A per előzménye, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal kezdeményezésére a főügyészség vizsgálatot rendelt el. Ebben megállapították, hogy a 2001 februárjában alapított és 2002 májusától a bíróságon közhasznú szervezetként nyilvántartott kulturális egyesület egyértelműen alkotmányellenes céllal működik, mert a tagok újfasiszta eszményeket követnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!